ANASTASİADİS NEW YORK’TA BM GENEL SEKRETERİ BAN İLE GÖRÜŞTÜ

Ban ile görüşmesi sırasında “geçmişin hatalarının tekrarlanmaması gerektiğini vurguladığını” ifade eden Anastasiadis, zaman takvimlerini kabul etmelerinin mümkün olmadığı gibi, bunların fayda sağlamayacağını da savundu.

     ANASTASİADİS NEW YORK’TA BM GENEL SEKRETERİ BAN İLE GÖRÜŞTÜ

BM Genel Kurulu toplantısı çalışmaları için New York’ta bulunan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, bugün sabah saatlerinde (Kıbrıs saatiyle), BM Genel Sekreteri Ban ile yarım saat süren bir görüşme gerçekleştirdiği haber verildi.

 

Rum radyosunun haberine göre, Ban ile görüşmesinden sonra gazetecilere açıklamada bulunan Anastasiadis, Ban’ı “müzakerelerde bugüne kadar yaşanan ilerlemenin yanı sıra, karşılaştıkları problemler hakkında bilgilendirdiğini” ifade etti ve “Ban’ın Kıbrıs sorunu çözüm çabalarına katkı ve desteğini istediğini” belirtti.

 

Habere göre Anastasiadis, “kısa bir zaman içerisinde, Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek, aynı zamanda Kıbrıs’ı işgal birliklerinden, garantilerden ve garantörlerden kurtaracak bir çözüme varılması için, ilgili tarafların aktif bir şekilde katkıda bulunmaları gerektiğini” de söyledi.

 

Zaman çerçeveleriyle ilgili bir soru üzerine ise, Ban ile görüşmesi sırasında “geçmişin hatalarının tekrarlanmaması gerektiğini vurguladığını” ifade eden Anastasiadis, zaman takvimlerini kabul etmelerinin mümkün olmadığı gibi, bunların fayda sağlamayacağını da savundu.

 

İyi niyet ve kararlılık olması durumunda, zaman takvimleri dayatılmadan da ilerleme sağlanacağını dile getiren Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Ban’ın beklediği şeyin, kısa bir zaman içerisinde bir çözüme varılmasına müsaade edecek koşulların yaratılması olduğunu söyledi.

 

BM Genel Sekreteri Ban ile liderler arasında ortak bir görüşme yapılması konusundaki bir soruya karşılık olarak ise Anastasiadis, “böyle bir şeyin ortaya konmadığını ve konmasının mümkün olmadığını, çünkü böyle bir görüşme gerçekleşmesi için henüz çok erken bir aşamada olduklarını” dile getirdi.

 

Çözümü finanse edecek bir fon oluşturulması konusundaki bir soruya karşılık ise Anastasiadis, bunun hakkında herhangi bir bilgisi olmadığını, ancak bunun oluşturulmasının mümkün hale gelmesi için birçok kesim tarafından çaba harcandığını sözlerine ekledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2015, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER