LTB'nin önde gelen teknik isimlerinden Koordinatör Erdoğan Bekiroğlu, Kermiya'daki KKTC Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi Yerleşkesi projesine dikkat çekerek, proje tamamlandığında,  bölgenin yoğun olan araç ve insan trafiğinin bugüne göre çok daha fazla artış göstereceğini belirtti. Bekiroğlu, yaptığı paylaşımda, bu öngörü çerçevesinde, uzun zamandır ilgili paydaşlar ile projeler üzerinde çalışıldığını, geleceğe yönelik bu yönde adım atılmaya başlandığını kaydetti. Bekiroğlu, yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi vererek, tüm bu projelerin yapımı ve uygulamasının, vatandaşın yaşamını etkilememesi için mümkün mertebe yaz aylarında yapılacağına işaret etti.

Bekiroğlu'nun paylaşımı  şöyle:


"Bilindiği üzere Ortaköy’e bağlı olan Kermiya Bölgesi’nde inşaa edilen “Cumhurbaşkanlığı ve meclis yerleşkesi” ile birlikte ülkenin en büyük ve en kapsamlı park projesi yürütülmektedir.

Bu proje tamamlandığında, doğal olarak bölgenin yoğun olan araç ve insan trafiği bugüne göre çok daha fazla artış gösterecektir.

Bu reel öngörü ve bilinçle bölgenin yeniden yapılanması için uzun zamandır ilgili paydaşlar ile projeler üzerinde çalışılmış, tamamlanmış ve geleceğe yönelik bu yönde adım atılmaya başlanmıştır.

Bu projelerin içeriğinde;

1- “Cumhurbaşkanlığı ve Meclis yerleşkesi” ile güneyindeki park projesine yol altından yaya geçişi yapılacaktır.

2-Bölgede bulunan tüm yollar yenilenecektir.

3- Bölgeye yeni yollar ve çemberler yapılacaktır.

4-Kermiya çemberi büyütülecektir.

5- Kermiya kapısından başlayarak yenilenecek ve yeni yapılacak yolların yanına kaldırım ve bisiklet yolları monte edilecektir.

6- Yol kenarlarında peyzaj düzenlemesi yapılacaktır.

7- Bölgeye yeni yağmur suyu drenaj hatları döşenecektir.

Çevre Koruma Dairesi personelinden çevre temizliği Çevre Koruma Dairesi personelinden çevre temizliği

8- Tüm yolların aydınlatma sistemi yenilenecektir.

9- Bölgenin elektirik yükünü artırmak için yeni hatlar döşenecektir.

Tüm bu projelerin yapımı ve uygulaması, vatandaşın yaşamını etkilememesi için mümkün mertebe yaz aylarında yapılacaktır.

Vatandaşlarımızdan ricamız, bundan sonraki süreçte bu bölgeyi kullanacaklarında Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından yapılacak olan tüm duyurulara dikkat etmesidir."