Katz, Alman Bild gazetesine ve Politico dahil diğer Axel Springer yayınlarına, “Bu, artık Gazze halkı tarafından öldürülmeyeceğimizden emin olana kadar geçerli olacak” dedi.

Hamas hareketinin 7 Ekim'de İsrail'e başlattığı ve yaklaşık bin 200 kişinin öldüğü saldırılara değinen İsrailli bakan, Hamas üyelerini neo-Nazi olarak tanımladı ve ortadan kaldırılmaları gerektiğini bildirdi.

Katz, Washington ve Berlin'in iki devletli çözümün gerekli olduğu yönündeki tavsiyelerine atıfta bulunarak, "Yaşanan bunca şeyden sonra İsrail'e iki devletli çözümün yapılacak doğru şey olduğunun söylenmesi kesinlikle saçma. Filistinliler Yahudileri öldürdükleri için gelecekte Yahudilerin güvenliğinden sorumlu olma görevi Filistinlilere verilmeyecek" dedi. 

Aynı zamanda, savaşın bitiminden sonra Gazze Şeridi'ndeki İsrail kolonizasyonunun geri dönmesi yönündeki çağrıları da (kendi hükümeti içinden gelenler de dahil) reddeden Katz, İsrail'in Gazze'yi yönetmeyeceğini ve Gazze ile ilgili karar vermeyeceğini söyledi.

İngiltere’nin Avrupa Bakanı Docherty: BM parametreleri tarafları memnun edecek kadar esnek İngiltere’nin Avrupa Bakanı Docherty: BM parametreleri tarafları memnun edecek kadar esnek

Katz, “Bu olmayacak. Bakanlar aksini söylese bile hükümetin politikası belli” ifadesini kullandı. Katz ayrıca, Arap ülkeleri ve diğer ülkelerle Gazze'de 2 milyondan fazla Filistinlinin hayatlarını eskisinden farklı bir şekilde yaşamasını sağlayacak bir model oluşturulması gerektiğini söyledi.

Bağımsız bir Filistin devletinin kurulması için baskı yapanlar arasında Almanya ve ABD'nin yanı sıra İngiltere ve Avrupa Birliği de yer alıyor.