Aleyhindeki ciddi suçlarla ilgili olarak İnterpol tarafından aranan Malezyalı iş insanı Jho Low’un, Güney Kıbrıs Bakanlar Kurulu kararı uyarınca Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldığı belirtildi.

Lefke'de trafik kazalarına dikkat çekmek için eylem düzenleniyor Lefke'de trafik kazalarına dikkat çekmek için eylem düzenleniyor

Bakanlar Kurulunun İçişleri Bakanı Konstantinos İoannu’nun önerisi üzerine, Malezyalı Jho Low’un dün Kıbrıs vatandaşlığından çıkarılmasına karar verdiğini yazan Alithia gazetesi, bunun öncesinde vatandaşlıktan çıkarmayla ilgili bağımsız komitenin Jho Low’un konuyla ilgili itirazını reddettiğini iletti.

Gazete bu durumun Jho Low’un Rum tarafındaki yatırım programı aracılığıyla elde ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılmasına yolu açtığını ekledi.

Low, Malezyanın 1MDB yatırım fonundan milyarlarca doları zimmetine geçirdiği ve kendi hesaplarına aktardığı iddiasıyla hem uluslararası alanda hem de kendi ülkesi tarafından aranıyor .

Ayia Napa'da 5 milyon avroluk bir villa satın alarak Kıbrıs vatandaşlığını kazandığı bildirildi. Kıbrıslı yetkililer, geçmişini açığa çıkardıktan sonra, vatandaşlığının aldatma yoluyla elde edilmesi durumunda potansiyel olarak müsadere edilmek üzere villaya el koydu.

Soruşturma, Low'un başvurusundan 300.000 Euro'luk bir çek alan merhum Başpiskopos Chrysostomos'un olayla ilgisini araştırdı. Başpiskopos, skandal ortaya çıkınca çeki iade etti ve polis soruşturmasında yolsuzluğa dair hiçbir kanıt bulunamadı.

Editör: North Cyprus UK Yönetici2