Birleşik Krallık’ın özellikle güney ve güney batısını etkisi altına alan yoğun yağış nedeniyle ev ve işyerleri sel suları altında kalan yüzlerce kişi tahliye edildi.

 

Meteoroloji uzmanları, güneybatı İngiltere ve Galler’in batı bölgeleri için aşırı yağış uyarısında bulunmaya devam ederken, İngiltere’de Ocak ayının son 200 yılın en yağışlı ayı olduğu kaydedildi.

 

Başkent Londra’dan da geçen Thames nehrinin bazı bölümlerinin taşması dolayısıyla nehir boyunca yer alan yerleşim yerlerindeki bin kadar ev sel suları altında kaldı, yüzlerce kişi evlerinden tahliye edildi. Nehirdeki su seviyesinin 1980’li yıllardan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı belirtiliyor.

 

Sel felaketinden etkilenen bölgelerde görev yapmak için İngiltere’nin güneyine gönderilen 1,600 askeri personel bölgede yardıma hazır bulundurulurken, acil servis hizmetleri de İngiltere’nin güneydoğusundaki Berkshire bölgesinde evlerinde masur kalan aileleri kurtarma çalışmalarını yürütüyor.

 

“YOLUNA KOYMAK ZAMAN ALACAKTIR”

 

Haftalardır sel suları altında bulunan Somerset, başkent Londra’ya komşu Surrey ve Berkshire bölgelerinde 16 noktada sel baskını uyarıları yapılıyor.

 

Hava tahmini uzmanları ülkenin güneybatı bölgelerinde Çarşamba gününden itibaren etkili olacak kuvvetli rüzgarın saatteki hızının 130 kilometreye ulaşmasının beklendiğini bildirirken, haftaboyu devam etmesi beklenen yağışların nehirlerdeki su seviyesini daha da yükseletebileceği uyarısında bulunuyor. Sel felaketi dolayısıyla karayolları ve demiryolları da olumsuz etkileniyor.

 

Yağışlardan en fazla etkilenen bölgeleri ziyaret eden İngiltere Başbakanı David Cameron, sel nedeniyle Devon’da kullanım dışı kalan tren yolunu ziyareti sırasında ellerinden gelen herşeyi yapacağını söyleyerek, “Ancak herşeyi tekrardan yoluna koymak zaman alacaktır” dedi.

 

Cameron, “Para harcanacaksa, para harcayacak. Kaynaklar ihtiyacı varsa, sağlayacağız. Eğer askeri birlikleri yardım sağlayabiliyorsa, orada olacaklar” ifadelerini kullandı.

 

Bu arada David Cameron, Ortadoğu’ya gelecek hafta yapacağı ziyareti sel felaketi dolayısıyla iptal ettiğini açıkladı. Cameron’ın gelecek hafta, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesi bekleniyordu.

 

Son iki aydır, aşırı yağışlar nedeniyle ülke genelinde 5 binden fazla evin sel suları altında kaldığı bildiriliyor.