İngiltere'de ilk ve orta öğretim çağındaki milyonlarca çocuk, iki ay aradan sonra dün okullara geri döndü. Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında kapalı olan ilkokullar bütün öğrencilere açılırken, ortaokulların çoğu aşamalı olarak hafta içinde başlıyor.
 Ortaokula giden öğrencilere önce Koronavirüs testi yapılması planlanıyor. Ayrıca öğrenciler sınıflarda maske takmak zorunda. Okulların salgının başından bu yana defalarca kapatılması öğrencilerin bir üst eğitime devamını sağlayan merkezi sınav sistemlerinin ve mesleki sınavların da iptaline yol açtı.
Başbakan Boris Johnson "Okulların açılması normalliğe dönüş için önemli bir ilk adım" dedi. Okulların açılması, İngiltere hükümetinin iki aydır uyguladığı sıkı kapanma önlemlerinden çıkış planının birinci adımını oluşturuyor. Bu plan kapsamında vakaların ve ölümlerin azalmaya devam etmesi, aşılamanın istendiği boyutlarda sürdürülmesi ve sağlık hizmetlerinin rahatlatılması koşuluyla önlemlerin adım adım 21 Haziran'a kadar birkaç aşamada gevşetilmesi öngörülüyor.
Öte yandan İngiltere'de, Koronavirüs salgınının başladığı Mart 2020'den bu yana çocuklar dördüncü kez okula dönüyor. Birçok kez kesintiye uğrayan öğretim sürecinde, eksik kalan derslerin nasıl telafi edileceği, çocukların sağlığının nasıl korunacağı ve sınav sisteminin yerine ne konulacağı gibi sorular henüz yanıt bulmadı.
 Hükümet eğitim açığının telafisi için okul saatlerinin uzatılması, tatil döneminin kısaltılması gibi önlemleri değerlendiriyor. Ortaokullarda düzenli Covid-19 testi uygulaması ise başladı. Öğrenciler önce okulda üç kez testten geçirilecek sonra, her hafta evlerinde iki kez test olma sistemine geçilecek.
 Yapılan bir araştırma ortaokulların yüzde 76'sının aşamalı bir geri dönüş planladığını ortaya koydu. Bir çok okul farklı sınıfların ayrı günlerde okula başlamasını böylece testlerin tamamlanması için zaman yaratılmasını planlıyor.