Sağlıksız yiyeceklere promosyon yasağı

Sağlıksız yiyeceklere promosyon yasağı

Birleşik Krallık hükümetinin pazartesi günkü açıklamasına göre Nisan 2022'den itibaren Britanya restoranlarında yağ, şeker veya tuz içeriği yüksek yiyecekler ve yine şekerli alkolsüz içeceklere yönelik "bir alana bir bedava" promosyonları yasaklanacak. Söz konusu uygulama obeziteyle mücadele ve halk sağlığını iyileştirme planları kapsamında değerlendiriliyor.
Hükümet, obezitenin Britanya'daki en büyük uzun vadeli halk sağlığı sorunlarından biri olduğunu söylüyor. Zira İngiltere'de yaşayan yetişkinlerin yaklaşık üçte ikisi fazla kilolu ve üç çocuktan biri de aşırı kiloyla veya obezite nedeniyle ilkokul eğitimini bırakıyor.
Reuters’ın haberine göre önlemler, bu tür ürünlerle ilgili kampanyaların duyurulacağı yerleri de kısıtlayacak. Örneğin sağlıksız promosyon tanıtımlarının kasalarda, mağaza girişlerinde veya koridor sonlarında yer almasına izin verilmeyecek.
Halk Sağlığı Bakanı Jo Churchill, “Sağlıklı seçimlerin kolay seçimler olmasını sağlamak için promosyonları kısıtlıyor ve bir dizi önlem getiriyoruz” dedi. Churchill, “Herkesin daha düzenli aralıklarla sağlıklı yiyecekler tüketmesini sağlayacak bir ortam yaratmak, halkın sağlık durumunu iyileştirmek için çok önemli” diye konuştu.
Birleşik Krallık yetkilileri, fast food ürünlerindeki “bir alana bir bedava” kampanyalarının kısıtlanmasını ilk kez Temmuz’da önermiş ve abur cubur reklamlarının hem internette hem de televizyondaki paylaşımının saat 21.00'den önce yasaklanmasını içeren tedbirler açıklamıştı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER