Kıbrıs Türk Kültür ve Sanat Festivali başarılı geçti

Kıbrıs Türk Kültür ve Sanat Festivali başarılı geçti

Kıbrıs Türk Vakfı (TCT) tarafından düzenlenen Londra merkezli, ama Kıbrıs’ta ve dünyanın dört bucağında yaşayan Kıbrıslı Türklere ulaşan çevrimiçi (online) Kıbrıs Türk Kültür ve Sanat Festivaline övgüler yağıyor. 21 ve 22 Kasım tarihlerinde 12 saat süreyle Euro Genç TV üzerinden yayınlanan şölenin içeriği çok zengin idi. 

TCT olarak bilinen ve İngiltere’de faal olan kuruluşlardan oluşan Kıbrıs Türk Vakfı, bilindiği gibi geçtiğimiz iki yıldan beri açık hava festivalleri düzenlemişti. Üçüncü festival bu yıl yine Haziran ortalarında yine Lee Valley Athletic Centre’de yapılması planlanmıştı.

Ancak Covid- 19 buna engel olunca TCT kolları sıvadı ve birkaç aylık çalışma sonucunda üçüncü festivallerini online düzenledi. İngiltere’de yaşayan Kıbrıs Türk toplumu arasında ilk kez bu denli kapsamlı bir festival düzenlendi.

İki gün süreyle, TCT, TCCUK (10 bin kadar üyesi olan ve çoğu üyelerinin Kıbrıslı Türk gençlerden oluşan bir sosyal medya grubu) ve Euro Genç TV ortaklığında yapılan festival çok geniş, olumlu yankı yaptı.

Dünyanın çeşitli ülkelerindeki Kıbrıslı Türklere ulaşması yanısıra, festivalin diğer önemli özelliği çok yönlülüğü idi. Performansların hemen hemen yarısının, bazı sanatçılarla yapılan söyleşilerin İngilizce olması da festivalin bir başka olumlu özelliği oldu. Yorumlardan takip ettiğimiz kadar izleyicilerin büyük çoğunluğunu gençler oluşturdu.

Festivalde Kıbrıs Halk oyunlarından tutun, Kıbrıs ve İngiliz mutfağının füzyonu sonucu hazırlanan eğlenceli bir yarışma programına kadar her şey vardı.     

Festival kültürel ve sanatsal değerlerimizin sanatçılarımız tarafından eserlerine yansıtılmasıyla sınırlı kalmadı. Aynı zamanda değişik alanları konu alan toplum fertlerimizin, örneğin filmcilerimiz, komedyenlerimiz, ses sanatçılarımızın da yeteneklerini sergilemeleri için aracı oldu.

Festival komitesine yağan kutlamalar arasında çok öne iıkan bir övgü, “bilmediğimiz bu kadar yetenekli sanatçıları bize tanıttığınız için sizlere minnettarız” övgüsü oldu.

İngiltere’nin duayen müzisyenleri Erdoğan Baca ve Devrim Baca, Kelebek müzik topluluğu  yanısıra İsveç’ten katılan değerli müzisyen Bora Serbülent’in seslendirdiği birçoğu kendi bestesi şarkılar, yükselen yıldız Eyeden’in değişik tarzı festivalin odak noktalarındandı.

Dünyaca ünlü besteci Kemal Belevi’nin parçalarını çalan Duo Tandem gitar grubu (Londra ve Şikago’dan katılan ikili), Cahit Kutrafalı’nın “Dolama” aranjmanı, Vasfiye Çakırtaş’ın tango şarkıları ve 20 yaşındaki Görsev Tepe’nin kendi aranjmanı olan geleneksel Kırıs Türk şarkılarını piyanosunda seslendirmesi de büyük beğeni ile izlendi.

Çok yönlü sanatçı Ahmet Ömerağa, Balıkçıoğlu Kabare Tiyatrosu ve İngilizce parodileri ile Eray ve Aziz izleyicilere eğlenceli dakikalar yaşattı.

Yemek kültürümüzün önemini untmamak gerekir. Zeytinli, hellimli, çörek yapımını çok net bir şekilde sergileyen, Kıbrıs mutfağınının tanıtımında önemli bir yere sahip olan Meliz (Meliz Cooks), kolokas ve pilavunanın yapımını başarı ile sergileyen Nejla ve Serap Güler de festivale önemli katkı koydu.

Cezire derneğinin Kıbrıs’ımızın tarihi mirasları ile ilgili tanıtımı, Hüseyin Hoca ile yapılan eski gelenek, örf ve adetlerimizle ilgili söyleşi, Yaşar İsmailoğlu’nun Kıbrıs’la ilgili yazılmış son çıkan kitapları tanıtımı, Hüseyin Erdinç’in Dünyanın çeşitli yerlerinden müzisyenlerle hazırladığı Kıbrıs ile özdeşmiş “Dillirga” türküsü (ve tabii dünyanın çeşitli yerlerinden oluşan kişilerin söylediği Dillirga nakarat korosu!) festival güzel bir renk kattı.

Festival organizesini başarı ile yüklenen Koordinatör Gülay Ermiya şunları söyledi:

“Festival için kurduğumuz ekip olarak haftalarca ve tamamen gönüllülük bazında çalıştık. Ne mutlu bize ki festivalimiz pürüzsüs ve çok başarılı geçti. Festivale katılan sanatçılardan şimdiden önümüzdeki dönemde tekrar bizlerle çalışma sözü aldık. Şimdiden bir şey söylemek için çok erken, ama Festival Komitesinde çalışan arkadaşlarımızın hepsi, açık hava festivalimiin yanısıra, çevrimiçi (online) festivalin her yıl yapılan geleneksel bir festivale dönüşmesini arzuluyor. Festivale o kadar çok katkı koyan var ki hepsini burada isim olarak belirtip teşekkür etmek imkansız. Ancak özel olarak Halilibrahim Şevket, Ertanç Hidayettin, Hüseyin Erdinç, Erim Metto, Alp Ermiya ve sunucularımız Kanal Uysaler ve Ayşen Cemal’a öel olarak teşekkür ederim. Tabii ki festivalimize performansları ile katılan tüm sanatçılarımıza da ayrıca teşekkür ederim”.

Festivali organize eden Kıbrıs Türk Vakfına (TCT) bağlı “Kıbrıslı Snatçılar Platformu”nu temsil eden Ertanç Hidayettin de özellikle şiir, bazı müzik ve oyun performanslarını organize etmede büyük emek harcayan Aycan Saraçoğlu, Ürün Saraçoğlu, Kemal Uzunlar ve Yaşar İsmailoğlu’na özel olarak teşekkür etti.  Ancak kendilerine ulaşılmasına ragmen festival mesaj göndermeyen KKTC siyasetçilerini eleştirerdi. Festivale toplumumuzun yoğun yaşadığı Londra bölgelerinin milletvekilleri, Belediye Başkan ve meclis üyeleri ve Barones Meral Ece mesajlar yağdırarak organizatörleri etkinlik için kutladılar.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER