İngiltere onu konuşuyor! Richard Osman zirvede

İngiltere onu konuşuyor! Richard Osman zirvede

Soyismi nedeniyle yıllardır "Türk mü" sorusuyla gündemden düşmeyen Richard Osman, "Perşembe Cinayet Kulübü" romanıyla İngiltere'nin çok satanlar listesinde ilk sırada.

Uzun bir eve kapanma döneminin ardından İngiltere’de kitap satışları tırmanmaya devam ederek son on yılın en yüksek rakamına ulaştı. 2021’in başında üç aydan fazla kapanmak zorunda kalan kitapçılara rağmen 212 milyondan fazla basılı kitabın satıldığı açıklanırken suç, bilimkurgu, fantastik, aşk ve kişisel gelişim türüne artan ilginin etkisiyle 2020’de yüzde 5’lik bir satış artışı gözlendi. 2019 yılına kıyasla ise suç ve gerilim türünde yüzde 19, aşk türünde yüzde 49, bilimkurgu ve fantastik türünde yüzde 23’lük bir artışla kurgu kitaplara olan ilginin yüzde 20 arttığı duyuruldu. Kurgu dışı alanda pastadan en büyük dilimi kapan ise yüzde 50’lik bir artış oranıyla 18,7 milyon sterlinlik rekor satış seviyesine ulaşan akıl, beden, ruh kategorisi oldu.

Listeyi inceleyeceğimizde dikkatimizi çeken bir isim var: Richard Osman! Dünyaca ünlü İngiliz televizyon sunucusu, komedyen ve yapımcı Osman, 2019 yılında yazdığı “Perşembe Cinayet Kulübü” romanı ile birinci sıraya ve 2021 yılında yazdığı “İki Kere Ölen Adam” romanı ile dördüncü sıraya yerleşti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER