Birleşik Krallık'ta karbondioksit kıtlığı

Birleşik Krallık'ta karbondioksit kıtlığı

Birleşik Krallık'ın (BK) bira, gazlı içecek ve et arzını etkileyecek ciddi bir CO2 gazı sıkıntısı beklediği bildirildi. Gazın, gazlı içecek üretimi ve et işlemede kullanıldığı göz önüne alındığında, süpermarket rafları ve restoranların bu hafta etkilenmesi bekleniyor.
Çevre, Gıda ve Köy İşleri Dairesi (Defra) bu hafta iki büyük gübre fabrikasının kapatılmasından kaynaklanan kıtlıklar konusunda perşembe günü uyarıda bulundu.
 Hükümet, durumu yakından takip ettiğini, ayrıca ülkenin tesislerin ötesinde CO2'ye erişimi olduğunu belirtti. Bir sözcü şunları söyledi:
“Durumu yakından izliyoruz ve mevcut durumu yönetmelerine yardımcı olmak için gıda ve tarım kuruluşları ve endüstrisiyle sürekli temas halindeyiz. Birleşik Krallık hanelerin, işletmelerin ve ağır sanayinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi adil bir fiyata almalarını sağlamak için çok çeşitli gaz tedarik kaynaklarına erişimden yararlanıyor”.
 CF Industries Holdings, perşembe günü Stockton-on-Tees'deki Billingham ve Cheshire'daki Ince fabrikalarını kapattı ve ikisinin BK'nin CO2 arzının yüzde 60'ını oluşturduğu tahmin ediliyor.
Şirket doğal gaz fiyatlarının artması nedeniyle üretimi durdurduğunu söyledi ve ne zaman devam edeceğine dair açıklama yapmadı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER