İngiltere Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, önerilen yeni uygulamayla halkın sağlığını iyileştirilmesi ve çocukların sigara kullanımından uzaklaştırılması hedefleniyor.

Toplum sağlığından sorumlu Sağlık Bakan Yardımcısı Jane Ellison, tütün üreticisi firmalarla sigara paketleri üzerine marka koyulmaması, ürünlerin sade paketlerde satışa sunulması için görüşmeyi planladıklarını belirtti.

Ellison, önerilen tek tip paket planını uygulamaya geçmeden önce görüşlerin alınması için istişarelerin devam ettiğini belirterek, önerinin bir yıl içerisinde yasalaşmasını beklediklerini kaydetti.

İngiltere Sağlık Bakanlığı, piyasadaki mevcut sigara paketlerinin gençlerin ilgisini çekmede büyük rol oynadığına dikkati çekiyor. Yeni uygulamayla paketlerin üzerinde sağlık uyarıları bulundurulması planlanıyor. Uygulamanın bir yıl içinde yasalaşması bekleniyor

Tek tip sigara paketi uygulaması ilk olarak 2012 yılında Avustralya'da yürürlüğe girmişti.

Tütün ürünleri kullanımı sebebiyle her yıl 6 milyon kişi hayatını kaybediyor. Dünya Sağlık Örgütü, bu rakamın 2030 yılında 8 milyonu aşabileceğini belirtiyor. Birleşik Krallık genelinde yılda 200 binden fazla 11-15 yaş arası çocuk sigara kullanımına başlıyor.