Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili, eski Sağlık Bakanı Filiz Besim’in Ercan’dan kaldırılan 112 ambulans birimi nedeniyle Güney Mesarya’da, Lefkoşa’dan Akıncıncılara kadar ambulansın olmadığına yönelik yaptığı açıklamalara Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek yanıt verdi.

Kıbrıs gazetesine konuşan Bakan Dinçyürek, ambulansların eski olduğu yönündeki iddialara karşılık, 2020 yılında 10 yeni ambulans alındığını belirtti. 

Daha önce ihalesine çıkılan ancak sonuç alınmayan 5 ambulans, 2 adet de hasta nakil aracı alımı için tekrar ihaleye çıkılacağını ifade etti. Dinçyürek, teknik ve idari şartnameyi hazırlayıp, gerekli para blokesini yaparak Merkezi İhale Komisyonu’na dosyayı çoktan teslim ettiklerini açıkladı.

Dinçyürek, hem acil serviste hasta karşılamada hem de 112’nin sevk idaresinde acil tıp uzmanlarının yer aldığını söyleyerek, tarihinde olmadığı kadar sözleşmeli olarak acil tıp uzmanı istihdam ettiklerini ifade etti.

Alayköy’de iş yeri izinsiz makinist dükkanı mühürlendi Alayköy’de iş yeri izinsiz makinist dükkanı mühürlendi

Sağlık Bakanı Dr. Hakan Dinçyürek, 112’nin ‘başıboş’ olmadığına dikkat çekerek bütün dünyada olduğu gibi 112’nin sorumlusu olması gereken acil tıp uzmanının kadroda yer aldığını belirtti.

Acil tıp uzmanlarının 112’nin sevk ve idaresini koordine ettiğini belirten Dinçyürek bu bağlamda Amerika’da eğitim alan Dr. Uğur Özkula’nın 112’nin sorumlusu olduğunu açıkladı.

Dinçyürek, “Bugün hastanemiz bünyesinde tarihinde olmadığı kadar sözleşmeli olarak acil tıp uzmanı istihdam ettik. Hem acil serviste hasta karşılama hem de 112’nin sevk idaresinde acil tıp uzmanları yer alıyor. Etkin görevler yapıyorlar” diyerek dolayısıyla ‘biri yoktur, başıboştur’  yönündeki iddiaların geçersiz olduğunu vurguladı.

“2020 YILINDA 10 YENİ AMBULANS ALINDI”

112 nöbet listesinin ortada olduğunu, hangi saat kimin nöbetçi olduğunun da o listede belli olduğunu söyleyen Dinçyürek, ambulansların eski olduğu yönündeki iddialara da şu şekilde yanıt verdi:

“2020 yılında 10 yeni ambulans alınmıştır. Buna rağmen biz hem araçları yenilemek hem araç sayısını arttırmak hedefindeyiz. Sağlık bakanlığı kendi bütçe imkanlarıyla 5 yeni ambulans alımı için ihaleye çıkmıştı ancak ihaleye teklif veren olmadığı için sonuçlandırılamadı. Yeni bir şartname hazırlayarak ikinci kez ihaleye çıkmış bulunuyoruz. Birkaç ay içerisinde 5 ambulans ihalesine ek olarak yeni ambulans alımları da gündemimizdedir. Geçmişte olduğu gibi bazı kurumların ambulans ile ilgili hibeleri var o yönde de çalışmamız var”

Dinçyürek, personelin yetersizliği ve eğitimsiz olması ile ilgili iddialara karşılık da şu an mevcut durum hakkında bilgi vererek; 7 ambulans şoförünün emekli olmasının ardından 11 yeni eleman alındığını ayrıca 2022 yılında 112 bünyesinde yer alan herkese ‘Temel modüler eğitim’ verildiğini açıkladı.

"ERCAN'DA KONUŞLANACAK AMBULANS İLGİLİ FİRMA TARAFINDAN KARŞILANMALI"

Dolayısıyla bu noktada yapılan eleştirilerin de eksik bilgiye dayalı olduğunun altını çizen Dinçyürek, ‘Ercan’dan kaldırılan 112 Ambulans Birimi nedeniyle Güney Mesarya’da Lefkoşa’dan Akıncılara kadar Ambulans yok’ iddiasıyla ilgili de Ercan’da konuşlandırılan ambulansın kaldırılma nedeninin tamamen hukuki sebeplerle ilgili olduğunu ifade etti.

Dinçyürek, Ercan’da şu an yap-işlet-devret modeli bir ihalenin söz konusu olduğunu ve bu ihale içerisinde Ercan’da konuşlandırılacak ambulansın ilgili işletmeci firma tarafından karşılanması gerektiğinin altını çizerek sorumluluğun ilgili firmaya ait olduğunu vurguladı.

Ayrıca uluslar arası havacılık ve alan işletmeciliği kurallarına göre de hava alanı içerisindeki her türlü ambulans hizmetinin sorumluluğu ve yetkisinin tamamen alan işletmecisine ait olduğuna dikkat çeken Dinçyürek, “Biz orada ambulans bulundurup hizmet vermeye devam etseydik ilgili firmaya iltimas geçtiğimiz anlamı çıkacaktı” dedi.

Dinçyürek, havaalanı içerisindeki ambulansın alınmasının hukuki ve idari bir karar olduğunu kaydederek ambulansın orada kalmasının mevcut ihale sözleşmesine ve benzeri koşulların hilafına neden olacağı için başka türlü problemler yaratacağına vurgu yaptı.

“MESARYA BÖLGESİ İÇİN YENİ BİR DESTİNASYON HAZIRLIKLARI VAR”

Mesarya bölgesi için yeni bir destinasyon alanı yaratma noktasında çalışmalar yürüttüklerini belirten Dinçyürek, bu bölgede için ikinci bir destinasyonda yeni bir 112 konuşlandırılması planladıklarını açıkladı.

Dinçyürek, ambulansların taburcu hasta sevki, diyaliz hastası taşıma gibi kullanılmaması gereken işlerde kullanıldığına yönelik iddialara da karşılık hasta taşımak için ayrı bir ambulans ağı olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

“Eski ambulansları, yolda giderken kalbine yönelik müdahale yapılacak donanımına ihtiyaç duyulmayan hasta transferinde kullandığımız ayrı bir ambulans ağımız var. Bunlar zaman zaman arıza yaptığında hastaların mağdur olmaması için tek tük kullanılabilir bu olabilir.

Sağlıkta hizmet 24 saat kesintisiz bir hizmettir. Hastalar bekletilemez. Gerek112’ye ihtiyaç duyan hastalar  gerekse de hasta nakline ihtiyaç duyan diyaliz hastaları veya hastanede taburcu olacak hastaların nakillerini beklemeden yapmak için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz.”

“HASTA NAKİL ARACI İÇİN ÇIKILAN İHALEYE TEKLİF VEREN OLMADI”

Dinçyürek, 2 adet hasta nakil aracı için de daha önce ihaleye çıkıldığını ancak o ihalelere de teklif verilmediği için bir karara bağlanamadığını ifade ederek “Oysa onlar ana merkezlere konuşlandırılacak ve hasta nakillerine devam edilecekti. Biz ihtiyaçları doğru planlayıp, doğru finansmanı yaratıp ihaleye çıkıyoruz ancak ülke koşullarında bazen istediğimiz neticeyi alamayabiliriz” vurgusu yaptı.

İhale yasalarına göre sıfır araba alınmasının zorunlu olduğunu belirten Dinçyürek, ikinci el araç çok daha kolay ve çok daha uygun koşullarda da bulunabilmesine rağmen yasaların buna el vermediğini kaydetti.

Dinçyürek, bu nedenle Merkezi İhale Komisyonu üzerinden çıkılan ihaleler ile yasal ihale sürecinin tamamlanmasından sonra araç alınabildiğini belirterek bunun zaman zaman aksamalara veya zaman kaybına sebebiyet verebildiğine işaret etti.

“5 AMBULANS, 2 HASTA NAKİL ARACI İÇİN İKİNCİ KEZ İHALELERE ÇIKILACAK”

Sağlık Bakanlığı olarak daha önce ihalesine çıkılan ancak sonuç alınmayan araç alımları ile ilgili tekrar ihaleye çıkılması için teknik ve idari şartnameyi hazırlayıp, gerekli para blokesini yaptıklarını ifade eden Dinçyürek, “5 ambulans, 2 de hasta nakil aracı için para blokesini yapıp Merkezi İhale Komisyonu’na dosyayı ikinci kez ilettik. İhaleye ya çıktılar ya da çıkmak üzereler. Bunun ne kadar süreceği Merkezi İhale Komisyonu (MİK) yetkisindedir. Oradan bir sonuç çıktıktan sonra bize bildirecekler bizim yapmamız gereken teknik ve idari şartnameyi hazırlayıp finansman ile ilgili blokeyi yapıp dosyayı MİK’e teslim etmektir biz bunu çoktan tamamladık” dedi.