Yurtdışına gidecek öğrencilere üçüncü doz aşı yapılacak

Yurtdışına gidecek öğrencilere üçüncü doz aşı yapılacak

Sağlık Bakanı Dt. Ünal Üstel, katıldığı bir TV programında Acil Durum Hastanesi’nde 65 hasta olduğunu ancak hastaların semptomlarının ağır olmadığına dikkat çekti.

Sağlık Bakanı Üstel, aşılanmanın hayat kurtardığına vurgu yaparak, basından da destek beklediklerini belirtti.

Günlük 7 binlerde seyreden aşılamanın düştüğünü anlatan Üstel, “19 tane aşı merkezi var, Şu anda yüzde 40 civarlarındayız. Yüzde 70’lere çıkmayı hedefliyorduk ancak bayram tatilleri nedeniyle aşı merkezlerine çok müracaat olmadı” dedi.

Üstel, PCR ve antijen test merkezlerinin artığına günde 25 bin civarında test yapıldığına vurgu yaptı.

Koronavirüs vakalarının kaynağı olarak eğlence yerleri ve kapalı mekanları olduğuna işaret eden Üstel, “Kontrollü olursak, kapanmayız. Kapanmamak için elimizden geleni yapıyoruz. 16 aydır duran bir ekonomimiz var. Dolayısıyla sıkıntılar var, turizm durursa bütün çarşı durur. Bütün bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. Dengeli ve eşit zeminde götürmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Üstel, “Eğlenceye gidin ama aşı olun. Aşı olursun, hastalığa yakalanabilirsin ama hafif geçiriyorsunuz” diye konuştu.

1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi gereken Karekod (QR kod) sistemine geçilmesi için Maliye Bakanlığını beklediklerini anlatan Üstel, “1 Ağustos’ta kararlıyız yürürlüğe koyacağız” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ve Avrupa İlaç Kurumu’nun (EMA) üçüncü doz aşıyı önerdiğini de dile getiren Üstel, sağlık çalışanlarına üçüncü doz aşının yapıldığını ve yurt dışına gidecek olan öğrencilere de üçüncü doz aşı yapılacağını aktardı

Üstel, kapalı devre turizm sisteminin, turizm bakanının isteğiyle iptal edildiğini açıkladı.

16 yaşındaki kişilerin aşılanmasına haftaya başlanacağını dile getiren Üstel, “Bu kişilerin ailelerinden izin alınarak, aşıları yapılacaktır. Dünya aşılıyor, biz neden aşılamayalım? Karşı olanlar var saygı duyarım, Bulaşın büyük kısmını aşısız kişiler taşıyor. DSÖ de öyle söylüyor, Türkiye Cumhuriyeti de öyle söylüyor” dedi.

Aşının markasının önemli olmadığına dikkat çeken Üstel, ““Elimizde bol miktarda aşı var. Bunu da anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ne borçluyuz. Türkiye Cumhuriyeti yanımızdadır, aşı gibi sıkıntımız yoktur. Aşı bitecek diye düşünmeyin, hangi merkeze giderseniz gidin aşınızı yaptırın. Aşı hayat kurtarır, bağışıklık sistemini güçlendirir” ifadelerini kullandı.

Üstel, BioNTech’in sadece sağlık çalışanlarının üçüncü dozu kapsamında adaya geldiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2021, 13:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER