“Yüksek elektrik artışı olmaması için bütçeden destek olacak”

“Yüksek elektrik artışı olmaması için bütçeden destek olacak”

Maliye Bakanı Sunat Atun, kurumun hesaplamasına rağmen şu anda elektrikte maliyetin 3.30 TL olduğunu ifade etti, “Bize henüz bir şey intikal etmedi. 3-4 gün önce oldu bu çalışma. Bu noktada fiyatta güncelleme gerekecek” dedi.

“Vatandaşın yüksek oranda etkilenmemesi için devlette kendi adına bir tasarrufta bulunacaktır” diyen Atun, “Yüksek elektrik artışı olmaması için bütçeden destek olacak” şeklinde konuştu.

Atun, yakıtın yasa gücündeki kararname ile ihalesiz alımındaki nedenin, tedarik zincirinde yaşanan sıkıntıdan kaynaklandığını ifade etti.

Atun, kalite ve lojistikten kaynaklı sıkıntısı yaşanmaması nedeniyle devletten devlete, yani Türkiye’den doğrudan yakıt alınmasının riskleri daha da düşüreceğini düşündüklerini söyledi.

Elektrik İnkişaf Yasası’na göre kurumun Ekonomi Bakanlığı’na bağlı olması gerektiğinin ifade edildiğini, geçmiş dönemde farklı hükümet modellerinde böyle bir uygulamanın yapıldığını savunan Atun, “Ferdi Sabit Soyer, Ömer Kalyoncu döneminde Kıb-Tek, Maliye Bakanlığı’na bağlıydı. Bu tür farklılıklar olabiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Atun, Kıb-Tek’te aktif bir görevde olan bir kişinin pasif yere alınması için Koordinasyon Kurulu’nda görevlendirildiğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER