“Utanç içinde kalacaklar”

“Utanç içinde kalacaklar”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC ve Anavatan Türkiye’ye yönelik saldırıları değerlendirdi..

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Kıbrıs Türk halkına kurtuluşu, özgürlüğü ve egemenliği sağlayan 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 47. yıldönümünü kutlamaya hazırlanırken, Rum-Yunan ikilisi ile bazı küçük çevrelerin çirkin saldırıları ile provokasyonlarını dikkatle izlemekte oldukları belirtildi..

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, “Rum liderliği Anavatan Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı ziyareti “yasa dışı” nitelemek küstahlığını gösterirken, uzantıları da bu küstahlığa destek vermektedir. Bu arada, Yunanistan Başbakanı ile yabancı ülke liderlerinin huzurlarına giderek, saygı duruşunda bulunanların Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ın katılacağı ve konuşacağı Meclis oturumunu boykot edecek olmaları da oldukça düşündürücü ve esef vericidir. Rum liderliği de bunları ayakta alkışlamakta ve “birlikte mücadele” çağrıları yapmaktadır. Tüm bunların aynı merkezler tarafından yönetildiğinin de farkında ve bilincindeyiz” ifadeleri kullanıldı..

Bu yapılanların ana hedefinin Anavatan Türkiye ile KKTC arasında var olan sarsılmaz bağları koparmak olduğu belirtilerek, amacın halkı yalnızlaştırmak ve istedikleri çözüm şeklini kabul ettirmek olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Halkımız bunları yapanları çok iyi tanımakta olup bu çirkin oyunlara ve provokasyonlara gelmeyecektir. 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 47. yıldönümünde Anavatanımız Türkiye’ye daha da sıkı sarılacağız, bundan aldığımız güçle belirlediğimiz yolda daha kararlı olarak yürümeye devam edeceğiz” denildi…

“Devam etmekte olan Kapalı Maraş açılımı ile Cenevre’de ilk kez müzakere masasına koyduğumuz egemen eşit 2 devlete dayalı çözüm önerimizden rahatsız olanların bunları engellemek için harekete geçtiklerini, her yolu ve yöntemi kullandıklarını görmekteyiz. Ama boşuna uğraş” denilen açıklamada, kapalı Maraş açılımından ve egemen eşit iki devletin varlığına dayalı çözüm önerisinden vazgeçilmeyeceği vurgulandı.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, “Kıbrıs’ta yaşanan gerçekleri gizleyip dünyayı aldatma gayretkeşliğini sürdüren Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis de yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Kıbrıs’ı Türk mandasına dönüştürmek istediği” ileri sürmektedir. Anastasiadis, tarihe bakmalı ve öyle konuşmalıdır. Akritas Planı doğrultusunda başlayan Kanlı Noel saldırıları Kıbrıs’ı Yunan mandası yapmak içindi. Yunan Cuntası tarafından düzenlenen 15 Temmuz 1974 darbesinin hedefi de Kıbrıs’ı Yunan mandası yapmaktı. Türkiye ise gerçekleştirdiği Barış Harekatı ile Kıbrıs’ın Yunan mandası olmasını

engellemiş, adaya barışı ve huzuru getirmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Anavatan Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs Türk halkı tarafından büyük bir sevgi ve coşkuyla karşılanacağı belirtilerek, her türlü çirkin saldırı ile provokasyonları yapan bir avuç azınlığın ise utanç içinde kalacağı vurgulandı..

       

       

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER