Ülke kaosta: Belediyelerin birleştirilmesiyle ilgili yasa tasarısı komiteden gün doğumunda geçti

Ülke kaosta: Belediyelerin birleştirilmesiyle ilgili yasa tasarısı komiteden gün doğumunda geçti

Meclis İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, gündeminde bulunan “Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin (Özel) Yasa Tasarısı” oy çokluğuyla ile komiteden geçerek Genel Kurula sevk edildi.

Dün akşam saat 22.00’dan itibaren bazı belediyeler Meclis önünde eylemlerine başladı. İş araçlarıyla yol kesildi, çalışanlar Meclis kapısını zorladı. Akşamdan itibaren başkent Lefkoşa’da tam bir kaos yaşanıyor.

Bugün eylemlerin şiddetini artırması bekleniyor. Herkesin dileği üzücü olaylar yaşanmadan orta yolun bulunması.

Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin (Özel) Yasa Tasarısı’nı görüşen Meclis İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nin toplantısı saat 4.00 sıralarında sona erdi.

Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin (Özel) Yasa Tasarısı, oy çokluğu ile komiteden geçerek Genel Kurula sevk edildi.

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi dün saat 11.00’de UBP Milletvekili Komite Başkanı Özdemir Berova başkanlığında toplanmıştı.

Komitenin, gündeminde bulunan “Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin (Özel) Yasa Tasarısı” gün boyu ele alındı.

Komite “Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin (Özel) Yasa Tasarısı”nı oyçokluğu ile onaylayarak Genel Kurul’un gündemine sevk etti.

BELEDİYELERİN BİRLEŞTİRİLMESİNE İLİŞKİN (ÖZEL) YASA TASARISI’NIN GENEL GEREKÇESİ:

“İşbu Yasa Tasarısı ile, Haziran 2022’de öngörülen belediye seçimlerinin gerek belediyelerde yeniden yapılandırılmaya gidilerek daha modern belediyeler oluşturulması gerekse belediye sayılarının fazla olması nedeniyle belediyeler birleştirilerek halka daha etkin ve verimli hizmet verilmesini sağlamak amacıyla yapılmıştır.

Tasarıda Belediyelerin fiziki ve beşeri olanaklarının birleştirilerek hizmet kalitesinin ve verimliliğin arttırılmasına, daha etkin ve verimli hizmet verebilmelerine olanak sağlanmasına, yerel yönetimlerin idari kapasitelerinin güçlendirilerek büyük çaplı projelerin hayata geçirilmesine imkan sağlamak üzere mevcut Belediyelerin tüzel kişiliklerinin, isimlerinin ve sınırları düzenlenmiştir.

Ayrıca bu yasa; belediyelerin birleştirilmesinde izlenecek yöntem, belediye sınırlarının belirlenmesi, tüzel kişilikleri kaldırılan belediyelerde görev yapan personelin durumu ve belediye hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin usul ve esasları kapsamaktadır.”

Komite toplantısında, Başbakan Ünal Üstel, Başbakan Yardımcısı, Ana muhalet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, Maliye Bakanı Alişan Şan, İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ, Çalışma, Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ve bazı milletvekilleri de hazır bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER