Törehan: “Bölgedeki işsizlik sorunu bitecek”

Törehan: “Bölgedeki işsizlik sorunu bitecek”

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Değirmenlik Akıncılar Belediye Başkan adayı olarak açıklanan Ebru Törehan, insanlarla bire bir konuşarak, bölgedeki sorunları tespit ettiğini ve sıkıntıların çözümü için projeler hazırladığını kaydetti.

Yerel hizmetlere evrensel bir bakış açısıyla yaklaşacağını söyleyen Törehan, bölgesel kalkınmanın öncelikli hedefi olduğunu söyleyerek, “Bölgesel kalkınmanın ilk adımı olarak bölgedeki işsizlik sorununu çözeceğiz” dedi.

Seçim Ofisinden verilen bilgiye göre, Törehan, Kıbrıs Postası Web TV’de katıldığı Objektif programında hedeflerini paylaştı.

-Aday olmamı insanlarımız talep etti

Ebru Törehan, neden belediye başkan adayı olduğuna ilişkin soruyu “Aslında hiç düşünmediğim bir konuydu ama bölge insanından bu talep gelince, neden olmasın dedim” ifadesiyle yanıtladı.

Törehan, şunları kaydetti:

 “Değirmenlik Spor Kulübü’ne sponsor olduk. Değirmenlik halkıyla bir bağ oluştu aramızda.  Eşim ile birlikte ‘sadece kulüp için değil, bu insanlar için ne yapabiliriz ‘diye düşünmeye başladık. Farklı talepler geldi, çok çeşitli sorunlar olduğunu gördük ve bunların çözümü için uğraş vermeye başladık. Bir anda insanlar bize ‘Neden siz Belediye Başkanı olmuyorsunuz’ sorusunu sormaya başladı.”

Bölgedeki insanların sorunlarıyla ilgilenilmediğini, küçük esnafın, üreticinin beklentisinin ne olduğunun sorulmadığını savunan Ebru Törehan, “Hiç aklımda yokken bölgeye, bu güzel insanlara hizmet etmek için aday olmaya karar verdim. Köyleri gezerken ‘iyi ki aday oldunuz, çok mutlu olduk’ gibi yorumlar geliyor.  Değirmenlik Akıncılar Belediye hududunu adım adım geziyorum, her eve girip insanları dinlemeye başladım, Yeni yeni insanlarla tanışmak çok keyifli… Köylerimizi tek tek geziyorum, insanımıza bire bir dokunarak, Ayşe Teyze, Ahmet Amca ne istiyor, belediyeden beklentilerini alıyorum... Ben bölge insanımızın istekleri doğrultusunda çalışmalarıma hız vermiş durumdayım.”

-Öncelik bölgesel kalkınma

Törehan, bölgenin ekonomik olarak geri kaldığını savunarak, “Manifestomuzda en önemli önceliğimiz bölgesel kalkınma olacak” dedi.

Ebru Törehan, bölgesel kalkınmanın ilk ayağı olarak gördüğü işsizlik sorununu ortadan kaldırmak için projelerin hazırlandığını kaydederek, şunları paylaştı:

“Manifestomda yol, su, çöp toplama, hayvanların ıslahı, çevre düzenlemesi, elektrik gibi konular yok.. Bunlar zaten belediyenin asli görevidir… Bunlar yapılacak.  Ben istihdam sorununu çözmek istiyorum.. İnsanlar, özellikle gençlerimiz işsiz. Önceliğim bu sorunu çözmek. Belediye bünyesine yapılacak istihdam ile bu sorun çözülmez. Belediyeye gerek olduğunda yasalar çerçevesinde zaten istihdam yapılacak ama bizim bölgedeki işsizliği sonlandıracak farklı düşüncemiz var. Yeni işyerlerinin açılması mevcut iş yerlerinin kapasitesinin artırılıp yeni istihdamlara olanak sağlanması. Ben bunlar için yeni kaynaklar yaratacağım. “

-İşsizliği ortadan kaldıracak projeler hazır

İşsizliği 3 yıl içerisinde minimuma indirecek projelerin hazır olduğunu belirten Başkan adayı Törehan, “Seçim yasakları olduğu için detay veremiyorum şu an ama biz hesabımızı kitabımızı yapmış durumdayız. Neyi üreteceğiz, nasıl üreteceğiz, nereye satacağız. Bakın ben bir finansçıyım. Bunları hazırlamak benim için çok kolay. İşverenlere projelerimizi açtığımızda insanlar şaşırıyor. Ben o iş yerinin kapasitesini geliştirdiğim anda yeni istihdam kapıları da açılmış olacak” dedi.

Ebru Törehan, kalkınma için ürettikleri projelerle işsizlik sorununu çözmek için hamleler yapılmaya başlandığında küçük esnafın da paralel bir şekilde gelişiminin sağlanacağını ve bunun da büyük işletmelerin iş hacmini genişleteceğini söyledi. 

Merkezi hükümetle de çalışmaların yapılacağını, projelerin paylaşılacağını ifade eden Törehan, “İnsanımızla görüştüm, görüşüyorum, sıkıntıları tespit ettim. Bu sıkıntıların çözümü için projelerimi hazırladım. Bu çalışma metodu ile bölgenin kalkınmasını hep birlikte sağlayacağız” dedi.

-Turizm potansiyeli ortaya çıkarılacak

Değirmenlik Akıncılar bölgesinin 22 köyden oluştuğunu ve birçok fırsatı içinde barındırdığını belirten Törehan, tarımsal aktivitelerden tarihi kültürel miraslara kadar zengin bir bölgeye sahip olduklarını söyledi.

Törehan, bölgenin potansiyelinin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bölgede birçok tarihi miras olduğunu ancak bunlara sahip çıkılmadığını savunan Başkan Adayı Törehan, şöyle devam etti:

“Hava limanı bölgemizde. Turistlerin ülkemizi ilk gördükleri yer.. Birçok tarihi mirasımız var. Biz bu konuya eğileceğiz. Potansiyeli hayata geçirmeliyiz. Bölgelerimizde mağaralar var, tarihi yerler var, bunları turizmin hizmetine sokmamız gerekiyor. Yolun kenarında şehit anıtımız var mesela ama ağaçlardan görünmüyor. Düşünün ki; turistin ülkeye girdiği yol boyunca bir tane tarihi yerleri gösteren tabela yok.  Turistleri bölgeye çekmek için ne yapmamız gereken çalışmaları hazırladık.

Bölgemizde tarım ve hayvancılık çok yaygın. Tarım Bakanlığı ile bölgedeki durum hakkında 4-5 saat süren bir toplantı yaptık. Ciddi sorunlar var, bunların çözülmesine yönelik neler yapılabilir konuştuk. Atık sorunu, su sorunu gibi çözüm bekleyen sıkıntılar var. Üreticimizin sorunlarını çözmeliyiz ki daha çok üretebilsin, daha çok kazanabilsinler.” 

-Gençlerin kötü alışkanlıktan uzaklaşması için spora yatırım

Hayatı boyunca spor ve eğitime çok önem verdiğini anlatan Törehan, gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlayabilmek için sporun önemine vurgu yaptı.

Bu vizyon ile hareket ettiğini kaydeden Törehan şöyle konuştu:

“Biz eşimle birlikte o nedenle spor kulüplerine destek olmaya başladık. İşsiz gençlerin, uyuşturucu ya da kötü alışkanlıklar edindiklerini gördüğümüzde ‘ne yapabiliriz’ diye düşündük.. Ve spor.. ‘Gençlerin spor yapmasına olanak sağlayalım’ dedik.. Spor gençleri kötü alışkanlıklarından uzak tutuyor. Biz sadece Değirmenlik için değil, desteklerimizi başka kulüplere de yapıyoruz. Şimdi ben Başkanlık için adayım. Halkımızın takdiri ile başkan olduğum zaman belediyenin de imkanlarıyla bölgemizde çok daha fazla gence spor olanağı sunmak istiyorum.”

Akıncılar’a özel projeler

Ebru Törehan belediyeler reformu ile artık Akıncılar’a da hizmet götürüleceğini ifade ederek, Akıncılar’ın özel bir yer olmasından dolayı burası için farklı projeler hazırladıklarını ifade etti.

Törehan, şunları kaydetti:

“Akıncılar çok değerli bir bölge.. Nüfus çok küçük ama toplumsal değerleri yitirmemiş. Bunu daha kozmopolit bir hale getirmek istiyoruz. Festivalleri var, bunları geliştireceğiz. Bölgede drag yarışları yapılıyor ama bunun için yol kapanıyor. Biz o bölgede bu çok takipçisi olan yarışların yapılmasına yönelik özel bir proje hazırladık. İşte bu proje ile esnaf için yeni alanlar yaratacağız.”

Akıncılar sakinlerinin Güney Kıbrıs ile geçişlerin sağlanacağı kapı talepleri olduğunu sözlerine ekleyen Törehan, “Bu konuyu manifestomuza aldık.  Seçim sonrasında göreve geldiğimizde ilgili mercilerle bunları görüşüp kapının açılması için ne gerekliyse yapacağız” şeklinde konuştu.

-Örnek bir belediye yaratacağız

Örnek bir belediye yaratmak için çok değerli belediye meclis üyesi adayları ile yola çıktıklarını ifade eden Törehan, “Çok iyi bir kadro kurduk. Belediye Meclis üyelerim ile birlikte heyecanlıyız. Bir an önce göreve gelmeyi ve sorunların çözümü noktasında çalışmayı istiyoruz” dedi.

-Mutlu insanların yaşadığı bir bölge yaratma hedefindeyim

Törehan, sözlerini şöyle tamamladı:

“İlk işimiz insanların maddi seviyelerini yükseltmek. Ben insanların potansiyelini kullanmasını sağlayacağım. Cıvıl cıvıl, birbirleri ile barışık, festivalleriyle, spor kulüpleriyle bir arada olan mutlu insanların yaşadığı bir bölge yaratma hedefindeyim. Bunun için adayım ve desteğinizi istiyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER