“Toplum menfaati dışında, kendi geleceklerini düşünerek hareket ediyorlar”

“Toplum menfaati dışında, kendi geleceklerini düşünerek hareket ediyorlar”

Halkın Partisi Mağusa Milletvekili Avukat Ayşegül Baybars, Anayasa’ya göre azalan milletvekili nedeni ile ara seçim yapılmak zorunda olunduğunu, Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın ise ara seçim tarihini Haziran olarak belirlediğine işaret etti, seçime bir yıl kalması durumunda ara seçim yapılmasına gerek kalmadığını hatırlattı.

Baybars, ara seçim yapılmasını istemediklerini ve Azınlık Hükümeti’nin Ekim’de erken seçime gitmek için kurulduğunu da anımsattı.

Hükümet’e, ‘ara seçime gitmek isteyip istemediklerini’ sorduklarını anlatan Baybars, UBP’nin ‘Genel Seçimler 2022 yılı Nisan’da olmazsa ara seçime gideriz’ şeklinde davrandığını dile getirdi.

Pandemi döneminde toplumu seçime sürüklemek istemediklerinden bahseden Baybars, “Hükümet tarafından pandemiyle ilgili eylem planları yapılamadı ve 2021 yılı kayıp yıl olarak gitti. Kendi ömürlerini biçtiler. Meclisi açamıyorlar, yasa yapamıyorlar ve tasarıları komitelerin önüne getiremiyorlar. Ortada olmayan yasalarla yürütme faaliyetlerini götüremezler” dedi.

Hükümet’in derdinin Meclis’e gelme ve icraat yapma olmadığını anlatan Baybars, “29 Ağustos’ta seçimi yapalım. Göreve gelecek yeni hükümet 31 Ekim’e kadar bütçeyi yapsın. 2022 yılına temiz bir sayfa ve doğru adımlarla gidelim” ifadelerini kullandı.

Seçim ve Halk Oylaması Yasası hakkında da konuşan Baybars, “2017’de tek bölge seçim sistemine gidildi. Yasanın değişmesi için ciddi çalışmalar yapılmalı. Bu dönemde bu meclis iradesinde değişiklikler yapılması zor. Köklü değişiklikler için uzlaşı çıkmaz. Geçersiz oylardan dolayı yüzde 11 kayıp oy var. Oy yanmalarının önüne geçilmesi için ufak değişimler olabilir” diye konuştu.

Pandemi bahane edilerek seçim tarihinin belirlenmesinin görüşülmesinin sudan ve planlı bir şekilde yaptırılmadığına işaret eden Baybars, “Sağlık Bakanlığı temaslı ekibi tarafından, meclis çalışanları temaslı olarak belirlenmemelerine rağmen idari izinli olarak eve gönderildiler” dedi.

Hükümetin ve büyük ortağı UBP’nin genel seçimi Nisan 2022 de yapmak için meclisin iradesini susturmaya çalıştığını ifade eden Baybars, “Eğer bize yapacakları işleri anlatırlarsa amenna. Toplum menfaati dışında, kendi geleceklerini düşünerek hareket ediyorlar. Toplumun geleceğini çalmak istiyorlar” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER