Saner: İlk seçimlerde tek başımıza iktidar olacağız

Saner: İlk seçimlerde tek başımıza iktidar olacağız

UBP Genel Başkanı Başbakan Ersan Saner, Girne Bölgesinde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi…

Saner’e bazı bakanlar ve milletvekilleri de eşlik etti.

UBP Genel Başkanı Başbakan Ersan Saner konuşmasında pandemi süreci, ülke ekonomisi, alt yapı, eğitim, turizm, açılım ve Kıbrıs konusuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu..

Saner, muhalefetin kendilerine azınlık hükümeti demesini eleştirerek, “Ben kendilerine hep söylüyorum, biz sizinle icraat hükümeti kurmak için gerekli temasları yapmadık mı? Biz değil miydik Nisan 2022’ye kadar icraat hükümeti kurma önerisini getiren? Ama onlar ne yaptı, pandemi koşullarında ekonomide ciddi sıkıntılar yaşayacağımızı bildiklerinden, belki de ekonomik sorumlulukarı yerine getiremeyeceğimizden korktuklarından bu taşın altına ellerini koyamadılar” dedi.

Pandemi sürecinin kolay olmadığını ancak bu süreci iyi yönettiklerini ifade eden Saner, “Biz önce sağlık dedik. Dünyada en iyi ülkeler arasında yer almaktayız. Dünyadaki oranlara baktığımız zaman, KKTC hastalığa en az yakalanan insan oranı ve hayatını en az kaybeden insan oranı ile dünyadaki diğer ülkeler arasında en üst sıralarda yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

Saner, yurt dışından gelecek ve mezun olacak olan öğrencileri ülkeye nasıl getireceklerinin planlamasını yaptıklarını ve sıkıntılı dönemde 13 bin 500 öğrencinin ülkeye gelmesine imkan yarattıklarını söyledi.

Saner, “Hedefimiz Eylül sonu başlayacak olan eğitim döneminde yükseköğrenimde maksimum düzeyde öğrenciyi ülkeye taşımaktır. Bunun için canla başla çalışıyoruz. Bu Eylül inşallah yükseköğrenim yüzyüze olarak devam edecektir” dedi.

Saner, “Yükseköğrenimle turizmin birlikte gerçekleşmesi için yapmamız gereken alt yapı çalışmaları vardır Sağlık Bakanlığı ile.. Türkiye Cumhuriyeti ile kurmuş olduğumuz ilişkilerden dolayı 190 bin Sinovac aşı ülkemize gelmiş bulunmaktadır. AB’den tedarik ettiğimiz 51 bin doz aşı ile birlikte toplam 241 bin doz aşı ülkemize geldi ve aşı çalışmalarına devam ediyoruz. Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin katkıları ile yine çok ciddi miktarda aşıyı da ülkemize getirip az önce söylediğim hem eylülde yükseköğrenimin açılması hem de turizmin önünün açılması için her türlü imkanımızı sonuna kadar zorluyoruz” dedi.

Saner, “Turizmle ilgili çalışmaları yönlendirdik ve 6 uçakla başlattığımız çalışmalar 11 uçuşa çıkmış bulunmaktadır. Bunlar ekonomimize yaptığımız katkılardır. Bunun yanı sıra güney kapılarını açtık ve yurt dışından çift aşılı olan gelen herkesi kabul etmenin önünü açtık” dedi.

Alt yapı projelerinden de söz eden Başbakan Ersan Saner, Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu ile Haspolat-Gönyeli çemberi arasındaki mesafeyi kısaltacaklarını söyledi.

Başbakan Saner, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkan Yardımcısı Fuat Oktay’a, ülkeye olan katkılarından dolayı teşekkür etti.

“Hedefimiz, 500 yataklı devlet hastanesinin 15 Kasım 2021’de Anavatan ile temelini atmaktır” diyen Başbakan, 20 Temmuz’da ise e-devlet binasının temelini başbakanlığın arkasında atmış olacaklarını da belirtti.

Saner, “Kıbrıs konusu, UBP’nin en önem verdiği konuların başında gelmektedir. UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ı oylarımızla Cumhurbaşkanı olarak seçtik, bundan dolayı sizlere yürekten teşekkür ediyorum. Şu iradeyi ortaya koyduk; Kıbrıs’ta artık iki eşit egemen devlet temelinden hareket ederek biz görüşme masasına oturacağız demiştik.. Cenevre’deki görüşme BM’nin bir çağrısı değildi, Türk tarafının çağrısıyla gerçekleşmişti. Ortak zemin var mı yok mu araştırmasını görmek için oradaydık ve şunu gördük, rumların zihniyetinde Kıbrıs sorunun çözümü ile ilgili iyiye gidiş asla bulunmamaktadır” dedi.

Başbakan, KKTC’nin 53 yıl daha federasyon görüşerek gelecek kuşakların geleceğini karartma gibi bir düşüncesinin asla olamayacağını vurguladı.

Saner, “Bugünden itibaren iki eşit egemen devlet statüsünde, Cumhurbaşkanımızla birlikte ve Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğini de arkamıza alarak bu görüşmelere devam edebileceğimizi ilan ediyoruz ve bu konuda da UBP’nin başkanı olarak cumhurbaşkanımızın arkasında olduğumuzu ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Saner, “Ben şu mesajı vermek istiyorum, parti içinde bir olacağız, diri olacağız ve ilk seçimlerde inşallah tek başımıza iktidar olacağımızı ben buradan ilan ediyorum” dedi.

       

      

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2021, 20:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER