Özersay’dan Anastasiades’e tarihi hatırlatma ve çağrı!

Özersay’dan Anastasiades’e tarihi hatırlatma ve çağrı!

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, Rum Eğitim Bakanlığı’nın okul kitaplarından Atatürk’ün çıkarılması kararına cevaben Rum Lider Nikos Anastasiadis‘e tarihi bir hatırlatma yaptı.

Anastasiades’in yeni eğitim yılı açılışında “eğitim, dünyayı değiştirmek için kullanılabilecek en güçlü silahtır” dediğini de anımsatan Halkın Partisi lideri Özersay “Atatürk gibi bir liderin Rum gençliği tarafından bilinmesini kitaplardan çıkararak önlemeye çalışırsanız eğitimi değişim için değil cehalet için kullanmış olursunuz” diyerek Rum lidere bir dünya lideri olan Atatürk ve devrimlerinin Rum gençlerin öğrenmesini sağlamaya davet ederek zamanında Yunan Başbakanı Venizelos’un Atatürk’e Nobel Barış Ödülü verilmesini önerdiğini hatırlattı.

Özersay yaptığı yazılı açıklamada Yunan Başbakanı tarafından yazılan Mektubu da paylaşarak; “1934 yılında Yunanistan Başbakanı Venizelos Mustafa Kemal Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdi. 1922’de Yunanlılar için “Küçük Asya Felaketi” olarak bilinen yenilgi, Türk ulusunun kurtuluş savaşı başarısıydı. Yunan Başbakanı Anadolu’nun işgalden kurtuluşundan ve Yunanistan’ın yenilgisinden 12 yıl sonra bu erdemli adımı atabilmişti” ifadesini kullandı.

Yunan Başbakanı Venizelos’un mektubunda “Hukuk ve dinin iç içe girdiği teokratik bir imparatorluktan modern bir ulus devlete geçiş Mustafa Kemal ile mümkün olabilmiştir. Büyük reformcu Mustafa kemal Paşa liderliğinde, SULTANLARIN MUTLAKİYETÇİ REJİMİ YIKILDI ve devlet tam anlamıyla LAİKLİĞİ benimsedi. BARIŞIN TESİS EDİLMESİNDE KIYMETLİ KATKILAR SAĞLAYAN KİŞİ Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa’dır” dediğini belirten Özersay Anastadiades’in davranışını şu sözlerle değerlendirdi:

“Anastasiades’in korkusu Atatürk’ün Yunan ulusuna ‘Küçük Asya Felaketi’ denilen yenilgiyi yaşatmış olmasıysa, o felaketi yaşayan Yunanistan’ın Başbakanı bile bunu sorun yapmayarak Mustafa Kemal Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterebilmişti. Umarım Sayın Anastasiades kendi atadığı Eğitim Bakanı’na bu tarihi mektubu hatırlatıp Venizelos’un gösterdiği ERDEMin birazını olsun gösterir ve bu kitap rezaletine bir son verir.”
Copyright © 2021 Halkın Partisi, All rights reserved. You are receiving this email because you opted in via our website. Adresimiz Halkın Partisi Mehmet Ali Görmüş Sokak. No:1 (Ghetto Cafe Arkası) Lefkoşa 9513 KKTC Mail aboneliğinden çıkmak ister misiniz ? Halkın Partisi size artık mail gönderemeyecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER