“Ortada bir hükümet yok”

“Ortada bir hükümet yok”

Toplumcu Demokrasi Partisi Lefkoşa Milletvekili Cemal Özyiğit, “Öğretmenlik Tayin-Terfi Sınavları ve Eğitim” ile ilgili güncel konuşma yaptı.

Ortada bir hükümet yok” diyen Özyiğit, “bu bir yüz karasıdır” ifadelerini kullandı.

Özyiğit BRT’nin Kıbrıs Türk toplumunun malı olduğunu kaydederek Meclis yayınlarında buna uygun davranılmasını talep etti.

Önceki dönemde projesi başlatılsa da son dönemde açılan okullarla ilgili hükümeti tebrik ettiğini söyleyen Özyiğit, okulların 3-2 sistemine geçtiğinin öğretmenlere ve ailelere okul açıldıktan sonra bildirildiğini kaydetti, “3 ay ne yaptınız” diye sordu.

“Yüz yüze eğitim olmazsa olmaz” diyen Özyiğit, yüz yüze eğitime devam edilmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

Yüz yüze eğitimin devam edebilmesi için sendikaların yaptığı çalışmayı Bakanlığın “elinin tersiyle ittiğini” söyleyen Özyiğit, sürecin öğretmenlerin bireysel inisiyatifiyle yürütüldüğünü belirtti.

Hala daha okullarda öğretmen ve idareci eksikliklerinin tamamlanmadığını söyleyen Özyiğit, bunların Ağustos ayında çözülmüş olması gerektiğini anlattı.

Atamalardan ve emekliliklerden sonra boşalacak yerlere KHK ile öğretmen tayin edilmesi gerektiğini anlatan Özyiğit, bu boşlukların geçici öğretmenlerle doldurulmasının planlandığını duyduğunu anlattı.

Özyiğit geçici öğretmen almak yerine sınava girip gerekli puanı alıp sırada bekleyen öğretmenlerin bir an önce istihdam edilmesi gerektiğini belirterek, bu işe siyaset karıştırılmaması gerektiğini anlattı.

Özyiğit, son yapılan sınavlarda sorularla ilgili hata yapıldığını da kaydetti.

Kültür Dairesinin her yıl düzenlediği Devlet Fotoğraf Yarışmasından para ödülü alacak olanlara para ödül çeki verilememesine işaret eden Özyiğit, “böyle bir şey varsa neden tören düzenliyorsunuz” diye sordu.

Özyiğit, kendisinin hükümet adına utandığını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER