Horozoğlu: Saygısızlığa ve ayrımcılığa karşı sessiz kalmayacağız

Horozoğlu: Saygısızlığa ve ayrımcılığa karşı sessiz kalmayacağız

KKTC bayrağının, KKTC’nin 38’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla geçtiğimiz Pazartesi sabahı Londra’daki Waltham Forest Town Hall’da göndere çekilmesinin ardından ırkçı bir grubun şikayetleri üzerine bayrak indirilerek ambara kaldırıldı.

Kıbrıs Türk Gençlik ve Aile Birliği İngiltere başkanı Nafiya Horozoğlu, Yaşanan olayın ardından sosyal medyada açıklama yaptı:

İşte o açıklama:

15 Kasım Pazartesi günü Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türkler, Cumhuriyet Bayramı’nı Waltham Forest Town Hall’da büyük bir sevinçle kutladı. İstiklal Marşı’nı okuyan Kıbrıslı Türkler, KKTC bayrağını da göndere çekmişti. İngiltere’de ilk kez KKTC bayrağı resmi bir belediye binasında dalgalandı. Bu tarihi ana şahit olmak hepimiz için tarifi olmayan bir gururdu.

KKTC bayrağı gerektiği gibi gün sonuna kadar asılı kalması yerine, sayılı bir Türk karşıtı ırkçı grubun şikâyetleri üzerine 15 Kasım günü öğleden sonra kaldırıldı. Waltham Forest'ın böylesi bir baskıya boyun eğmiş olması Kıbrıs Türk toplumu arasında hayal kırıklığı yarattı.

Waltham Forest belediye lideri ise samimiyetsiz açıklamasıyla, KKTC bayrağının asılmasını bir suç olarak nitelendirerek özür diledi. Kuzey Kıbrıs’ın, Birleşik Krallık Hükümeti tarafından tanınmayan tartışmalı bir bölge olduğunu ekledi.

Uzun bir süredir belediye yetkilileri, KKTC'nin İngiliz Hükümeti tarafından tanınmadığını ve bu nedenle o bayrağın böyle bir şekilde kaldırılmasına izin verilmeyeceğini savunmuştu. Ancak, belediye yetkililerinin 2 Eylül 2021'de Walthamstow Belediye Binası'nda Tibet bayrağının dalgalandırılmasına izin vermesinin ardından KKTC bayrağı hakkında yapılan açıklama anlamsızlaşmıştı. Tibet, İngiliz Hükümeti tarafından da tanınmıyor.

Waltham Forest Belediyesi, İngiltere tarafından tanınmayan Tibet’in bayrağını dalgalanmasına müsade etti ancak Kıbrıslı Türklerin KKTC bayrağının dalgalanmasına önce izin verdi sonra tepki gelince kaldırıp ambara fırlattı. Bu Kıbrıslı Türk toplumuna karşı yapılan büyük bir ırkçılık,haksızlık ve ayrımcılıktır.

Belediye, Tibet bayrağının çekilmesine ve Tibet halkının demokrasi günlerini kutlamasına izin veriyor ama Kıbrıs Türk toplumuna karşı ayrımcılık yapıyor. Kıbrıslı Türklerin Bağımsızlık Günlerini kutlamak için demokratik haklarını reddedetti. KKTC bağımsız bir millettir ve Kıbrıs Türk halkı Commonwealth'in bir parçasıdır. Waltham Forest Belediyesi’ndeki diğer tüm topluluklar gibi kutlama ve eşit muamele görme hakkına sahibiz.Waltham Forest bölgesi, yaklaşık 10 bin kişi olduğu tahmin edilen büyük bir Türk topluluğuna sahip ve özellikle Kıbrıslı Türk kökenli kişilerler yoğunlaşmıştır.

Tibetlilerin ilk kez Eylül 2018'de Waltham Forest belediyesinde bayraklarını kaldırmalarına izin verildi. Bu yıl, bayraklarını yükselttikleri dördüncü yıldı.

KKTC bayrağının indirilmesi yetmezmiş gibi saygısızca ambarın bir kenera atılması hepimiz için yürek burkan bir kare oldu. Uluslarası arenada tanınmayan bir ülke olmanın bedelini Kıbrıslı Türkler uzun yıllardır en ağır şekilde ödedi ve ödemeye devam ediyor. Sürekli ötekileştirdik, sanki Kıbrıslı Türk olmak bir suçmuş gibi hissedildik.

Dolayısıyla, dün yaşanan böylesi bir saygısızlığa ve ayrımcılığa karşı sessiz kalmayacağız. Büyüklerimiz tarafından bizlere miras bırakılan devletimize ve bayrağımıza sahip çıkacağız!

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2021, 19:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER