Her yıl 250 kadın meme kanseri oluyor!

Her yıl 250 kadın meme kanseri oluyor!

Kanser Hastalarına Yardım Derneği, ülkede her yıl 250 kadına Meme Kanseri teşhisi konulduğunu ve meme kanseri görülme yaşının 20’li yaşlarda da görülmeye başladığını vurguladı.

“Meme Kanseri Farkındalık ayı” yarın başlıyor. Kanser Hastalarına Yardım Derneği, her yıl olduğu gibi bu yıl da meme kanserine dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla bir dizi etkinlik düzenliyor.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği- Lefkoşa Gençlik Derneği- Mağusa Gençlik Birliği işbirliğinde gerçekleştirilecek “Meme Kanserine Karşı Farkındalık Yürüyüşü” 3 Ekim Pazar günü yapılacak. Andızlı’dan saat 08.00’de başlayacak yürüyüş Alevkayası’na gidilmesi ve Andızlı’ya dönülmesiyle tamamlanacak. Yürüyüş sonrasında katılımcılara kısa bir bilinçlendirme semineri yapılacak.

“Ada Çapında Pembe Gün” etkinliği ise 22 Ekim Cuma günü gerçekleştirilecek.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail dün düzenlediği basın toplantısında meme kanseri hakkında bilgiler vererek, geçmiş yıllarda meme kanserine yakalanan hastaların yüzde 95’ini kaybederken, bugün gelinen noktada hastaların yüzde 95’inin farkındalıkla hayata tutunabildiklerine dikkat çekti.

Rutin kontroller ne kadar çok yapılırsa, hastaların kurtulabilme şansının o kadar arttığına işaret eden Kocaismail, ülkede kadınlarda en çok görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu ve çok genç yaşlarda görülmeye başladığını vurguladı.

Kocaismail, ülkede yılda 250 civarında kadının yeni teşhis aldığını, ancak geçmişe oranla çok erken teşhisle tespit edilen vakaların tedavilerinin ve sağ kalma oranın arttığını ifade ederek, meme kanserinin, önlenebilir bir kanser türü olduğuna dikkat çekti.

Yıllık kontrollerin ihmal edilmeden yapılması halinde kanser oluşmadan, ya da kanseri birinci evrede yakalamanın mümkün olduğunu belirten Kocaismail, rutin meme ultrasonu ve hiç ihmal edilmeden her banyoda yapılacak elle muayenenin hayat kurtarabildiğini kaydetti.

Meme kanserinde erken teşhiste bazen tedaviye bile ihtiyaç duyulmadan, ele gelen minik oluşumun ameliyat edilmesinin yeterli olabildiğini anlatan Kocaismail, birinci ve erken evredeki kanser türlerinde ise cerrahi müdahale yanında kısa süreli ışın ve Kemoterapi tedavileri yapılabildiğini söyledi.

MEME KANSERİ GÖRÜLME YAŞI 20’Lİ YAŞLARA DÜŞTÜ

Ülkede meme kanseri görülme yaşının gün geçtikçe düştüğünü, 20’li yaşlarda da görülmeye başladığını ifade eden Kocaismail, meme kanserinin 30-40 ve 50 yaşlarındaki kadınlarda daha sık görüldüğünü vurguladı.

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de, beslenme alışkanlıkları, çevresel faktörler, bağışıklık sistemine önem verilmemesi ve genetik faktörlerin kanser oluşumunu etkilediğini belirten Raziye Kocaismail, rutin elle ve usg muayenesi, yenilen içilenlere dikkat, çevresel faktörlere dikkat, bağışıklık sistemini düşürebilecek (iyi ve doğru beslenememe, iyi uyuyamama), kan değerlerini düşürebilecek her faktörden uzak kalınması, uzun süreli depresyon ile stresten uzak olunması tavsiyesinde bulundu.

Ülkede yapılan tedavilere de değinen Kocaismail, bugün Lefkoşa Dr.Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 2 Onkolog, güçlü dahiliye uzmanları ve hemşire kadrosu ile yapılan tedavilerin yanında, Yakın Doğu Hastanesi’nde 2 Onkolog bulunduğunu kaydetti.

“MEME KANSERİNDE ÜLKEDE YAPILAMAYAN TEDAVİ YOK”

“Meme kanserinde artık ülkemizde yapılamayan bir tedavi yoktur” diyen Kocaismail, Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin meme kanseri farkındalık ayında yaşı gelmiş kadınları meme muayenesi yaptırmaya çağırdı.

Erken teşhisin önemini yineleyen Kocaismail, KHYD’nin bu bilinçlendirme konusunda katkısının büyük olduğunu, bundan da gurur duyduklarını ifade etti.

Derneğe ulaşan tüm hastalara yardımcı olmaya çalıştıklarını belirten Raziye Kocaismail, geçmiş yıllarda olduğu gibi günde neredeyse 2 tane yeni kanser hastasının kendilerine başvurduğunu söyledi.

“Her yıl 700’ün üzerinde ve yaş oranı gittikçe düşen kanser hastası kapımızı çalarken, bunların yaklaşık 250’si meme kanseri teşhisi alıyor. Derneğin, tedavinin yanında kadınlara kendini iyi hissettiren olmazsa olmazlarından peruk, silikon meme, özel sutyen, lenf ödem korseleri, fizik tedavi bandajları, psikolog danışmanlığı hizmetleri hastalara ücretsiz ulaştırılıyor” şeklinde konuşan Kocaismail, bunun için tüm halktan yardım beklediklerini vurguladı.

Kocaismail, pandeminin de etkisiyle sorunların zaman zaman büyüdüğünü ifade ederek, Covid 19 öncesinde derneğe gelen yardım başvurularına, nakit yardımlarla daha çok yanıt verebildiklerini ancak, konserler, tiyatrolar, balolar, piyango ve birçok etkinliğin yapılamadığı bu süreçte bu konuda zorladıklarını belirtti.

Hasta karyolasından, tekerlekli sandalyeye, ilaç, tetkik, doktor paralarıyla, yol harcırahlarını duyarlı vatandaştan gelen her türden bağışlarla hastalara ulaştırabildiklerini söyleyen Kocaismail, tüm bunlar için dernek ekibi ve gönüllülerinin elinden geleni yapmaya çalıştığını kaydetti.

“1-20 EKİM ARASINDA YIPRANMIŞ, YIRTILMIŞ DAHİ OLSA ÇEKİNMEDEN GİYSİ VE AYAKKABILARINIZI DERNEĞE BAĞIŞLAYIN”

Covid 19 nedeniyle bütçesi daraldıkça daralan vatandaşlardan yardım istemeye vicdanlarının razı gelmediğini ancak, hastaların da yardım beklediklerini söyleyen Kocaismail, herkese 1-20 Ekim arasında yıpranmış, yırtılmış dahi olsa çekinmeden giysilerini ve ayakkabılarını derneğe bağışlama çağrısı yaptı.

Kocaismail, “Pandemi sürecinde alım gücü tamamıyla düşmüş olan işçi kardeşimizin çoluk çocuğunun da uygun fiyata giyinip mutlu olmasına vesile olurken, elde edilecek gelirle de kanser hastalarının ilacı devası olsun. Cebimizde belki nakit paramız ya da kredi kartlarımızın limiti olmayabilir ama mutlaka herkesin bir küçüleni, yıpranmış bir ayakkabısı ya da giysisi vardır” dedi.

Erken teşhis için kadınları yılda bir kez meme kontrollerini yaptırmaya davet eden Kocaismail, Lefkoşa Tanı Merkezi (LETAM), Yakın Doğu Üniversite Hastanesi, Zaim Teşhis Merkezi’nden kampanya fiyatları alındığını, dileyenlerin Derneğe ulaşarak, fiyat bilgisi alabileceğini belirtti.

SATIŞA SUNULAN ÜRÜNLERE DERNEKTEN ULAŞILABİLİYOR

Kocaismail, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayı için bazı ürünleri satışa sunduklarını, “Bulunuz, Tedavi Ediniz, Yeniniz” sloganlı tişörtlerin 65 TL’den, üzerinde gökkuşağı renklerinde taşları olan bilekliklerin 20TL’den, maskelerin ise 10 TL’den satışa çıkarıldığını belirterek, tüm ürünlere dernekten ulaşılabileceğini ayrıca 228 98 07-0542 853 11 21 numaralı telefonlardan ürünlerin nereden temin edilebileceğinin öğrenilebileceğini kaydetti.

Basın toplantısına katılamayan Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar da konu hakkında bir basın bildirisi yayımladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER