“Gençlere sahip çıkılmalı”

“Gençlere sahip çıkılmalı”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,  19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle 33 spor federasyonundan sporcularla çevrim içi görüşme gerçekleştirdi.

Başarılı gençler yetiştirilmesinin önemine dikkat çekerek gençlere sahip çıkılmasının gerekliliğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, genç nesillerin yetiştirilmesinde eğitimin rolünün altını çizdi.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından gençlere armağan edilen bir bayram olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, egemenliğin öneminin altını çizdiği konuşmasında KKTC’de Kıbrıs Türklerinin egemenliği altında güven içerisinde yaşamak için verilen kutsal mücadelede gençlerin başarılarıyla KKTC devletinin taçlanacağını belirtti.

Başbakanlığı döneminde iç içe olduğu spor federasyonlarıyla bugün de Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan komiteler vasıtasıyla sıkı bir işbirliği içerisinde olunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, gençlere sahip çıkarak başarılarının daim olması için verilen mücadelenin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı, KKTC’nin bağrından çıkan ve tüm dünyaya Kıbrıs Türkü’nün sesini duyuran gençlerin milli davaya yapmış olduğu katkılardan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Başarılı oldukça, Kıbrıs Türkü’nün sesinin dünyaya daha çok duyurularak haklı davamıza daha fazla sahip çıkılacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC halkının kendi içerisindeki dinamiklerle ortaya çıkan birçok alandaki bu olumlu tablonun Kıbrıs Türk Halkı’nın başarısı olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türk Halkı’nın egemenliğine sahip çıkılmasının öneminin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, egemen eşitliğe dayalı, yan yana yaşayan iki devletin işbirliğine dayalı bir çözüm modelini masaya koyarak egemenliğimize sahip çıktıklarını ifade ederek KKTC’ye sahip çıkılmasının Kıbrıs Türk Halkı’nın refah ve güvenliğinin teminatı olduğunu söyledi.

Gençlerle iletişim halinde olunmasının önemini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, bu sayede gençlerin dünyaya nasıl takdim edilebileceğiyle ilgili çıkış yollarının daha kolay bulunduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Tatar, federasyonların verimliliğini artırmak için yaptıkları maddi ve manevi katkının süreceğini söyledi. Dünyaya oranla KKTC’deki Covid 19 vaka sayılarının düşük olduğunu da ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin bu bağlamda bir çekim merkezi haline geldiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Tatar, bu bağlamda spor bağlamında da KKTC’nin altyapısı ve imkânları ile elverişli bir yer olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk Halkı’nın genlerinde spora yönelik özel yetenekler bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, devletin imkânlarının artması ile elde edilen sportif başarıların artarak devam edeceğine inanç belirtti.

KKTC’nin büyük özverilerle kurulduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, “İçerisinde bulunduğumuz imkânları iyi değerlendirip kıymetini bilerek ortaya konan bu mücadelenin taçlanması arzumuzdur” diye konuştu.

Farklı spor branşlarında gençlerin başarılarının artması için tüm gücüyle çalışmaya devam edeceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, gençlere azimle çalışmaya devam etmeleri tavsiyesinde bulundu. Çağ dışı izolasyon ve ambargoların kabul edilemez olduğunu yineleyen Cumhurbaşkanı Tatar, birlik ve beraberlin korunmasıyla tüm engellerin aşılacağına inanç belirtti. Cumhurbaşkanı, tüm gençlerle gurur duyduğuna dikkat çekti.

33 spor federasyonundan çevrim içi görüşmeye katılan sporcular da gerçekleştirdikleri konuşmada, kendilerini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a tanıtarak yürüttükleri sportif faaliyetlerle ilgili bilgi verdi. Sporcular, Cumhurbaşkanı Tatar ile bir araya gelmekten duydukları mutluluğu ifade ederek Cumhurbaşkanı tarafından kendilerine verilen destekten duydukları mutluluğun altını çizdiler.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle 33 spor federasyonundan sporcularla yapılan çevrim içi görüşmede Cumhurbaşkanlığı Spor Komitesi Başkanı Sertaç Bozatlı da hazır bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER