EVREN: “AMACIMIZ TURİZM PAYDAŞLARININ SORUNLARINA ÇARE ÜRETMEK”

EVREN: “AMACIMIZ TURİZM PAYDAŞLARININ SORUNLARINA ÇARE ÜRETMEK”

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB) Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri’ni kabul etti.

Kabulde konuşan KITREB Başkanı Dener Öymen, yeni görevinden ötürü Bakan Evren’e başarılar dilerken, birlik olarak her türlü işbirliğine açık olduklarını söyledi.

Dünyada yaşanan küresel salgın dolayısı ile rehberlerin sıkıntılı bir dönem yaşadığını anlatan Öymen, birlik olarak taleplerini Bakan Evren’e iletti.

Birliğin 248 üyesi bulunduğunu anlatan Öymen, acentelere bağlı ve emekli olan rehberler dışında 41 rehberin serbest çalıştığını, bu kişilere hükümetin destek olması gerektiğini belirtti.

Turizmin yeniden başlaması ile ülkeye gelecek olan turistlere rehberlik edecek olan birlik üyelerine eğitim verilmesi gerektiğini de belirten Öymen, tedbirli bir şekilde bu dönemi atlatmak istediklerini ifade etti.

EVREN

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren ise yaptığı konuşmada, turizmin önemli paydaşlarından olan rehberlerin çok önemli görev ifşa ettiğini söyleyerek, rehberlere elden geldiğince destek olmaya çalışacaklarını vurguladı.

Salgın nedeni ile turizmin yara aldığına değinen Evren, turizm alanında gerek hükümetin, gerekse bakanlığın, sürdürülebilir bir turizm anlayışıyla hareket ettiğini, turizmin hızlı adımlarla eskiden daha iyi bir noktaya gelmesi için daha fazla çalışacaklarını söyledi.

Hükümet olarak yeni bir destek paketi hazırladıklarını da dile getiren Evren, bu paket içerisinde turizm paydaşlarının sorunlarına çare üretmek için girişimler yaptıklarını belirtti.

Rehberlere verilecek eğitim konusunda ise Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi ve Sağlık Bakanlığı’nın personelinin olacağı bir eğitim programı hazırlanacağını söyleyen Evren, pandemi döneminin alınacak önlemlerle atlatılacağını kaydetti.

Profesyonel turist rehberlerinin, ülkemizin tanıtım alanındaki en önemli paydaşları olduğunu anlatan Evren, ülkenin kültürel anlamda ‘doğru’ tanıtılması konusunda rehberlere çok büyük görevler düştüğünü belirtti.

Evren, ilerleyen günlerde KITREB yönetim kurulu ile yeniden toplantı yaparak ülke turizmi için yeni projelerde birlikte hareket edeceklerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER