Yeni Netflix verileri, Solgun Mavi Gözler'in (The Pale Blue Eye) Netflix'te sessizce 120 milyon saatten fazla izlendiğini ortaya koyuyor.

Aynı adlı romandan uyarlanan gerilim filminde Christian Bale, 1830'da işlenen bir dizi cinayeti araştıran ve bu sırada öğrencilerden biri olan genç Edgar Allan Poe'nun yardımını alan bir dedektif rolündeydi.

Netflix, 16 yaşından büyük izleyiciler için uygun olduğunu belirttiği 2022 yapımı filmin konusunu kısaca şöyle özetliyor:

Emekli bir dedektif, Harp Okulu'ndaki korkunç bir cinayeti çözmesine yardımcı olması için Edgar Allan Poe adlı akıllı bir West Point öğrencisini yanına alır.

Yazar Emel Kaya'nın söyleşi ve imza günü Işık Kitabevi'nde Yazar Emel Kaya'nın söyleşi ve imza günü Işık Kitabevi'nde

Solgun Mavi Gözler, 6 Ocak 2023'te Netflix'te gösterime girmişti. Filmle ilgili eleştirilerin genellikle olumlu olmasına rağmen gizemli gerilim çoğunlukla gözden kaçtı.

Yayın devinin açıkladığı kapsamlı etkileşim raporu, yönetmen koltuğunda Scott Cooper'ın oturduğu Solgun Mavi Gözler'in Netflix'te sessiz sedasız 120 milyon saatten fazla izlendiğini ortaya koydu. 

Gösterime girmesinden neredeyse bir yıl sonra, yeni Netflix verileri Bale'in gizemli gerilim filminin aslında bir hit olduğunu ortaya koydu. 

Ocak-Haziran 2023'te 120,5 milyon saat boyunca izlenen gerilim, geçen yılın en popüler filmlerinden biri olmayı başardı.

Netflix'in gizli hitinde 49 yaşındaki Bale'e Gillian Anderson, Lucy Boynton, Charlotte Gainsbourg, Toby Jones, Simon McBurney, Timothy Spall ve Robert Duvall gibi yıldızlar eşlik etti.

Solgun Mavi Gözler, 2013 yapımı Kardeşim İçin (Out of the Furnace) ve 2017 yapımı Vahşiler'in (Hostiles) ardından Bale'in yazar-yönetmen Scott Cooper'la üçüncü işbirliği oldu. 

İki film de gişede başarılı olamazken Solgun Mavi Gözler, Netflix'te çok daha geniş bir kitleye ulaşmayı başardı.