Gönyeli Alayköy Belediyesi (GAB) ile Girişimci Kadınlar Derneği (GİKAD) iş birliğinde geri dönüşüm projesine imza atılıyor.

GAB’dan yapılan açıklamaya göre, Kompost Projesi için, Dünya Gastronomi Nobeli Ödülü sahibi şef Ebru Baybara Demir gelecek.

Açıklamada, Şef Ebru Baybara Demir, kompost yapımı için, GİKAD’a  ağaç kırma ve karıştırma makinesi hibe etti.

Zorlu Töre: Kıbrıs'ta iki devlet gerçeği zaman içerisinde kalıcı hale gelecek Zorlu Töre: Kıbrıs'ta iki devlet gerçeği zaman içerisinde kalıcı hale gelecek

GAB İş birliğiyle ve Ebru Baybara Demir rehberliğinde Kompost Projesi lansmanı ve ilk kompost eğitimi 2 Şubat’ta  Gönyeli-Alayköy Belediye binasında saat 11.00’de gerçekleşecek.

Eğitim ile organik atıkların doğal yollarla ayrıştırılarak gübre olarak kullanılması öğretilecek.

Aynı gün saat 14.00’te ise, Gönyeli-Alayköy Belediyesi ve Gİ-KA KOOP (Girişimci Kadınlar Kalkınma Kooperatifi) iş birliğiyle, Gönyeli SAM’da Artisan Şifa Mutfağı,  etkinliği  şef Ebru Baybara Demir’in katılımıyla  yapılacak.

Etkinlikte, fermente mutfak uygulamaları ile gıdaların doğal yollarla mayalanması süreci tanıtılacak, katılımcılara sağlıklı ve probiyotik anlamda zengini besinler elde etme konusunda bilgiler verilecek.

Bu yöntemlerin, sağlıklı beslenmeyi teşvik etmenin yanı sıra gıda israfını azaltarak çevresel sürdürülebilirliği desteklemek için dünyada yaygın olarak kullanıldığı kaydedildi.

Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı  Hüseyin Amcaoğlu, amaçlarının, sivil toplum ve yerel yönetim iş birliğiyle, gelecekte de çevresel bilinçliliği artırma misyonlarının sürdürülebilir olabileceğinin altını çizdi.

Editör: North Cyprus Yonetici