HBO'nun rekortmen dizisi Game of Thrones'un ortak yaratıcısı David Benioff, 8. sezonla ilgili sert eleştirilere yanıt verdi.

Yazar George R.R. Martin'in beğenilen romanlarından uyarlanan ve D.B. Weiss'ın da yaratıcısı olduğu popüler dizi ilk kez 2011'de gösterime girmiş ve tehlikeli Westeros topraklarına hayat vermişti. 

Game of Thrones efsanesi, birçok sezon boyunca heyecan verici bir şekilde devam ettikten sonra 2019'da 8. sezonla sona erdi. 6 bölümlük bu sezon, izleyicileri ikiye böldü.

Tartışmalı Game of Thrones finalinin üzerinden 4 yıl geçtikten sonra Benioff, Hollywood Reporter'a verdiği röportajda 8. sezonla ilgili eleştirilere değindi. 

Spesifik bir şikayet hakkında yorum yapmasa da ortak yaratıcı, sezonun itibarının düşük olduğunun açıkça farkında olduğunu belirtti. 

Weiss ise dizi sona erdiğinden bu yana hayranlarla yüz yüze etkileşimlerin hoş olduğunu ancak "çevrimiçi etkileşime geçişte işlerin agresif bir yöne gittiğini" söylüyor. 

"Yaptığınız her şeyi herkesin seveceğini umarsınız" diyerek söze başlayan senarist açıklamasını şöyle sürdürdü:

Ve insanların yüzde 100'ü sevseydi harika olurdu ama sevmediler. Kamuoyu görüşüne o kadar takılıyorsunuz ki tüm hayatınızı Google'da bir şeyler aramakla ve şu ya da bu şekilde düşünen insanları bulmaya çalışmakla geçiriyorsunuz.

Game of Thrones bir dönem sadece televizyonda en çok izlenen dizilerden biri değil, aynı zamanda eleştirmenlerce de en çok beğenilen yapımlardan da biriydi. 

Eleştirmenler de bu kadar çok karakteri ve hikayeyi dengeleme becerisi nedeniyle HBO yapımını övdü. Ancak bu denge 7. ve özellikle de 8. sezonda bazı ciddi darbeler aldı.

Game of Thrones 8. sezon eleştirilerinin önemli bir kaynağı, bölüm sayısının azaltılmış olmasından kaynaklandı. 

Normal bir sezon 10 bölüm sürerken, 7. sezon sadece 7 bölüm, 8. sezonsa yalnızca 6 bölümdü. 

Bu da, bazıları birinci sezonda kurgulanmış geniş hikaye ve karakter gelişimlerinin çok hızlı bir şekilde tamamlanması anlamına geliyordu.

“Atatürk Dönemi 23 Nisan Çocuk Bayramı Törenleri Fotoğraf Sergisi” açıldı “Atatürk Dönemi 23 Nisan Çocuk Bayramı Törenleri Fotoğraf Sergisi” açıldı

Örneğin uzun süredir gerçek tehdit olarak gösterilen Ak Gezenler'in istilası, tek bir bölümde tamamlandı.

Bölüm sayısının azalması, Emilia Clarke'ın canlandırdığı Danaerys Targaryen'in, masum sivillerin katledilmesini de içeren "Deli Kraliçe"ye dönüşümünün sarsıcı bir hızla gerçekleşmesine de neden oldu. 

Tüm bunlar, hem hayranların hem de eleştirmenlerin çok sevdiği dizinin son iki sezonunun aceleye getirildiğini düşündürdü.