CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Ad-Hoc Komitede doğal afetlere yönelik kullanılacak kaynağın oluşturulması yönünde hazırlanan yasa önerisi taslağına ilişkin BRT’ye açıklamada bulundu.

“BU KESİNTİLERLE ATACAĞINIZ TAŞ ÜRKÜTECEĞİNİZ KURBAĞAYA DEĞECEK Mİ?”

17.Saat’ programına konuk olan CTP  Genel Başkanı Erhürman, “AdHoc Komitesi üyelerimiz Fikri Toros ile Devrim Barçın’dan aldığım bilgiler var. Ancak Ahmet Savaş’ın size verdiği bilgilerle Toros’un ve Barçın’ın bana verdiği bilgiler çok fazla örtüşmüyor. Aktarılan bilgi ve bugün çalışılan metnin içerisinde devletin herhangi bir tasarrufuna ilişkin hiçbir kalem yok. Yine devletin gelirlerinden bu fona aktarılacak herhangi birşey yok. Ahmet Savaşpan siyasi partilerden kesintiden bahsetti. Evet doğrudur. Ama o devletin gelirleri ile ilgili bir kalem değil. O siyasi partilerin gelirleri ile ilgili kalemdir. Biz devletin gelirlerinden deprem amacıyla fona aktarılacakları öğrenmek istiyordum. Hangi kalemlerde tasarruf yapılacağını öğrenmek istiyordum. Kaldı ki bu metnin içerisinde aslında gider kalemleri de yer almadı. Ki bizim en önemli ısrarlarımızdan biri o idi. Yine metnin içerisinde “bu fonun” yönetiminde kimlerin olacağı yazmıyor. Bakanlar Kurulu tarafından kimlerin olacağı belirlenir deniyor. Bu hiç kabul edilebilir birşey değil. Hukuken de doğru değil” dedi.

CTP olarak Ad-Hoc komitede bütün örgütleri, sendikaları iki defa dinlediklerini bir kez de partiye davet ederek görüştüklerini belirten Erhürman, “Bütün örgütlerin üzerinde hemfikir olduğu noktalardır aslında bizim açıkladığımız 7 madde. Gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum. Bütün örgütler size diyor ki bir kere devlette nerden tasarruf edeceğinizi görmek istiyoruz. Hangi gelirleri bu7 kaleme aktaracağınızı görmek istiyoruz. Lüks tüketim, harcamalardan vergi kesintisini burada görmek istiyoruz. Evet bu hükümete maalesef kimse güven duymuyor. Dolayısıyla bu fonun yönetiminin kimlerden oluşacağını orada görmek istiyoruz. Ekonomiyi daraltacak birtakım şeyler görmek istemiyoruz bu yöndeki yaklaşımları doğru bulmuyoruz. Bunu sadece CTP  değil bütün örgütler, sendikalar ve ekonomik örgütler söylüyor” dedi.

“DAYANIŞMA MOTİVASYONU KIRILACAK”

“Şimdi bu kesintilerle atacağınız taş ürküteceğiniz kurbağaya değecek mi? diye bir laf var.Yani insanların orasından burasından kesinti yapacaksınız ve insanların dayanışma yolu ile daha fazla katkıda bulunması konusundaki motivasyonunu kıracaksınız”diyen Tufan Erhürman, metinler üzerinde her defasında görüşlerini aktarmalarına rağmen şuana kadar hiçbirinin metin içerisine girmediğini söyledi.

CTP Genel Başkanı Erhürman, Ad-Hoc Komite Başkanı Özdemir Berova’nın metni kısa süre içerisinde kendileri ile paylaşacağını da dile getirdi. “SERGİLENEN ŞUANA KADARKİ YAKLAŞIM BEN YAPTIM OLUR ANLAYIŞIDIR” Pazartesi gününden önce parti yetkili organlarında hazırlanan ilgili öneri taslağını değerlendireceklerini ve ayrıntılı bir açıklama yapacaklarını kaydeden Tufan Erhürman, “Ama şuana kadar sergilenen yaklaşım hiçbir şekilde sendikaların, ekonomik örgütlerin ve CTP’nin defalarca dillendirdiği temel gerekliliklerle örtüşen bir yaklaşım değildir. Yani hala zorlama, metazori bir yaklaşımı görüyoruz. Ortak akıl aramak yerine ben yaptım olur anlayışı var. Bunu kabul etmek mümkün değil” dedi.

CTP Genel Başkanı Erhürman, “Ortaya konulan yasa gücünde kararname diye başlayan düzenleme girişimi konusunda da bütün örgütler, toplum tam bir fikir birliği içerisinde davrandı.Bütün bunları görmezden gelmek ve tuaf bir yaklaşımla ben kendi bildiğimi okuyacağım diye ısrar etmek gerçekten bu dönemde bu kadar acının üstüne kabul edilebilir birşey değil” diye konuştu.