Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhüraman sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımla dün Avrupa Birliği tarafından ilan edilmiş "Avrupa gününe dikkat çekerek "Avrupa’da barışın kutlandığı gün dünyada barış yoktu. Gazze’de çocuklar öldürülürken Avrupa’nın önemli bir kısmı “Avrupa değerleri” diye bilinen değerlerle bağdaştığı kolaylıkla söylenemeyecek bir tavır içindeydi.Bugünkü Avrupa’ya değilse bile Avrupa değerlerine inananlar ve bu değerleri gerektiğinde Avrupa’ya rağmen de savunmak gerektiğini bilenler için buruk bir gündü." ifadelerini kullandı.

Erhürman'ın paylaşımının tam metni

"Dün Avrupa Birliği tarafından ilan edilmiş "Avrupa Günü"ydü. Avrupa’da birliğin ve barışın kutlandığı gün. 

Avrupa’da barışın kutlandığı gün dünyada barış yoktu. Gazze’de çocuklar öldürülürken Avrupa’nın önemli bir kısmı “Avrupa değerleri” diye bilinen değerlerle bağdaştığı kolaylıkla söylenemeyecek bir tavır içindeydi.

Bugünkü Avrupa’ya değilse bile Avrupa değerlerine inananlar ve bu değerleri gerektiğinde Avrupa’ya rağmen de savunmak gerektiğini bilenler için buruk bir gündü.

Kıbrıslı Türkler açısından da öyle tabii. Coğrafyayı bir yana bırakırsak, değerler, yararlanılabilen olanaklar, ilişkiler, çocuklarımızın ve gençlerimizin bugünkü ve gelecekteki konumu ve başka pek çok açıdan çemberin ne içinde ne de dışında, belki arafta olma hali!

Dinçyürek: Güzelyurt Devlet Hastanesi ihale süreci başladı Dinçyürek: Güzelyurt Devlet Hastanesi ihale süreci başladı

Üstelik bu konudaki irademiz tartışmaya mahal bırakmayacak kadar açıkken!

Avrupa’nın, dünyada da, Kıbrıs’ta da kendi değerlerine doğru kat etmek zorunda olduğu bir yol var bugün.

Bu yolu kat etmek için harcanması gereken emek, en az bizim günlük hayatta ve bireysel düzlemde daha yakın, toplumsal düzlemde daha uzak olduğumuz Avrupa değerlerine ve kurumsal anlamda Avrupa’ya ulaşmak için harcamak zorunda olduğumuz emek kadar fazla…

Avrupa günü tüm Avrupalılara ve Avrupa değerlerine inananlara kutlu olsun…"