Polis Genel Müdürlüğü'ne bağlı Özel Soruşturma Şube Amirliği tarafından yürütülen soruşturma kapsamında "Özel Hayatın Gizliliğini İhlal" suçundan tutuklanan Serdinç Maypa, bugün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi'ne çıkarıldı.

Polis, ilk etapta Serdinç Maypa'nın 4 gün daha tutuklu kalması yönünde talepte bulundu. Mahkemede olguları aktaran polis, mahkemede 226 belge incelendiğini, belgelerin 24 tanesinin devlet kurumlarının özel yazışmaları olduğunu söyledi.

Ayrıca polis, Serdinç Maypa'nın cep telefonunda 2586 konuşmanın polis tarafından incelendiğini, aynı zamanda 28 bin 223 fotoğrafın da incelenen belgeler arasında olduğunu ve belirlendiğini söyledi. Polis, soruşturma kapsamında bugüne kadar 11 ifade alındığını, ifadelerin 8'inin Bangladeşli uyruklu işçiler olduğunu belirterek, Maypa'nın bu kişileri canlı yayında ifşa ettiğini söyledi.

Hasipoğlu, Annan Planı Referandumu’nun 20. yıl dönümü nedeniyle açıklama yaptı Hasipoğlu, Annan Planı Referandumu’nun 20. yıl dönümü nedeniyle açıklama yaptı

Polis, Serdinç Maypa'ya ait olduğu söylenen ve sosyal medyada yayılan "işçi pazarlığı" yapılan ses kayıtlarının Maypa'ya ait olup olmadığının inceleneceğini, bu nedenle Maypa'nın ses kaydı örneğinin alındığını belirtti.

Mahkemede, polis, Serdinç Maypa'nın yaptığı yayınlarda göstermiş olduğu İngilizce belgenin, Müteahhitler Bilgisine ait olmadığını ve Müteahhitler Bilgisinin İngilizce bir belge hazırlamadığını öne sürdü.


Polis, Serdinç Maypa'nın canlı yayınlarda Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitler Birliği logosu taşıyan bir belgeyi paylaştığını ve yapılan incelemeler sonucunda bu belgenin Müteahhitler Birliği'ne ait olmadığı yönünde kuvvetli şüphelerin olduğunu belirtti. Ayrıca, Birlik yetkililerinin, belgenin İngilizce olması ve Müteahhitler Birliği'nin İngilizce döküman hazırlamadığını ifade etmesi üzerine, söz konusu belgenin "sahte" olabileceği ihtimali üzerinde durulduğunu aktardı.

Polis, Maypa'nın el konulan evraklarında Sağlık Bakanlığı'na ait, Covid-19'a yakalanan kişilerin kimlik bilgilerini içeren bin kişilik bir listenin bulunduğunu, Sağlık Bakanlığı'nın bu evrakı kendisinin vermediğini ve Bakanlığın bu yönde şikayetçi olacağını söyledi. Polis, belgelerin Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nden çıkarılabileceğini belirtti. Polis, Maypa'nın serbest kalması halinde müdahale edebileceği endişesi taşıdığını söyledi. Polis, Maypa'nın telefon görüşmeleri ile ilgili dokümanların beklendiğini, varsa suç ortaklarının araştırıldığını söyledi. Polis, Maypa'nın serbest kalması halinde tanıklarla iletişime geçebileceğinden dolayı 4 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti. Maypa'nın avukatı Ünver Bedevi, 4 gün daha tutuklu kalmasına itiraz etti. Mahkeme kararı verilmek üzere saat 15.45'e ertelendi.