KUMARCILAR HANI AÇILDI

ATAOĞLU: "KUMARCILAR HANI, ÜLKE TURİZMİNE VE BÖLGE ESNAFINA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK"

  KUMARCILAR HANI AÇILDI

Lefkoşa'da restore edilen tarihi Kumarcılar Hanı bugün düzenlenen törenle açıldı. Kumarcılar Hanı'nın açılışını Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu yaptı.

Lefkoşa Suriçi’nde bulunan Kumarcılar Hanı'nın açılış törenine, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, mal sahibi Aziz Kent, Türkiye Büyükelçiliği yetkilileri, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ve konuklar katıldı. Açılışta folklor gösterisi de yapıldı.

Açılışta, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Aziz Kent konuşma yaptı.

 

ÖZGÜRGÜN: “500 YILLIK TARİH CANLANDIRILDI”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, çocukluğunun geçtiği buralarda çok ciddi emeklerle bugüne taşınan mekanın açılışının, hem duygusal, hem de güzel bir gün yaşamasına neden olduğunu söyledi.

Özgürgün, hanın Lefkoşa için çok büyük bir değer olduğunu belirterek, bugüne gelmesine katkı koyan herkese teşekkür etti. Özgürgün, bugün 500 yıllık geçmişi olan bir tarihi canlandıran herkesi kutladı.

Başbakan Özgürgün, Büyük Han ve Kumarcılar Han gibi diğer önemli eserlerin de aynı hassasiyetle ülkeye kazandırılacağını kaydetti ve "hayırlı olsun" dedi.

 

ATAOĞLU: “BÖLGEYE EKONOMİK DEĞER DE KATACAK”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da, Kumarcılar Hanı’nın, Büyük Han'dan sonraki ikinci büyük han olduğunu belirterek, ülke turizmine ve bölge esnafına ciddi şekilde kazanım sağlayacağına inanç belirtti.

Ataoğlu, bu değerli mekanın bölgeye ekonomik değer de katacağına işaret etti.

Ülke turizmini tanıtım etkinliklerinin sürdüğünü ve bu çalışmalardan kazanımların olduğunu kaydeden Ataoğlu, doluluk oranlarının yüzde 70'lerde olduğunu ifade etti. Ülkede turizm alanında yapılan çalışmaları anlatan Ataoğlu, Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Türkiye Büyükelçiliği’ne teşekkür etti.

Turizm tanıtım çalışmalarının çok iyi gittiğini, turist akışının hızlandığını ve esnafın da bundan büyük memnuniyet duyduğunu anlatan Ataoğlu, bu çalışmalara devam edeceklerini ve yaz sezonunda turizmin gelişeceğine ve yatak sıkıntısı yaşanacağına inanç belirtti.

Kent ailesi, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, kendisinden önceki bakan Faiz Sucuoğlu'na teşekkür eden Ataoğlu, her koşulda yanlarında olup, destek veren Türkiye Yardım Heyeti’ne de teşekkür etti.

Ataoğlu, 38 iş yerinin hayat bulacağı ve her yerli ürünün sergileneceği hana gelecek turistlere en iyi şekilde hizmet edileceğine inandığını belirterek, hanın yaşam bulmasında emeği geçen herkese teşekkür etti, ülkeye, esnafa hayırlı olmasını temenni etti.

Turizm Bakanlığı’na hanı kiralayan mal sahibi Aziz Kent açılışta yaptığı konuşmada, mutlu bir gün yaşadığını belirterek, hanı kullanımına aldığı yıllarda merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile yaşadığı diyalogları anlattı.

Kent, ülkedeki bürokrasi aşılırsa yatırımların kolaylaşacağını da söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre, Kumarcılar Hanı, Osmanlı idaresinden günümüze kadar Lefkoşa’da inşaa edilen 18 handan biridir.

Bakanlık, 12 Temmuz 2011 tarihinde imzalanan bir protokolle, Kumarcılar Hanı’nı turizme kazandırmak amacıyla 15 yıllık bir dönem için kullanım hakkını, mal sahipleri Aziz Kent ve Behzat Azizbeyli’den devraldı.

Tarihi Kumarcılar Hanı, finansmanı Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti tarafından karşılanarak, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile Planlama ve İnşaat Dairesi’nin kontrollerinde, Turizm Planlama Dairesi Müdürlüğü tarafından restore edildi.

Restorasyon çalışmalarının ardından hanın, faaliyet gösterecek işyerleri tarafından turizme dönük kullanılmasını sağlamak amacıyla müracaatların Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından değerlendirileceği ve halkın kullanımına hazır hale getirileceği belirtildi.

Osmanlı döneminde inşaa edilen Büyük Han’dan sonraki en önemli han olan Kumarcılar Hanı’nın, restorasyonu esnasında yıkık durumdaki batı cephesindeki odaların temel işleri yapıldı.

Restorasyon çalışmaları sırasında, Venedik dönemine ait olduğu düşünülen 70 cm kalınlığında 2 büyük kemer açıklığına sahip bir duvar bulunduğu belirtildi. Tam tarihlendirme yapılabilmesi için hanın önemli görülen birkaç noktasından alınan taş ve harç örneklerinin İstanbul Yeditepe Üniversitesi’ne gönderildiği kaydedildi.

Bu kazılar sırasında ortaya çıkarılan çok miktarda su testisi, küp ve seramik parçaları Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından restore edilerek, bulundukları yerde oluşturulan özel bir bölümde, ortaya çıkarılan kemerlerle birlikte sergileniyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2016, 22:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER