14’ÜNCÜ GİRNE ZEYTİN FESTİVALİ BAŞLADI

AÇILIŞA BAŞBAKAN KALYONCU DA KATILDI

     14’ÜNCÜ GİRNE ZEYTİN FESTİVALİ BAŞLADI

Girne Belediyesi ile Zeytinlik Muhtarlığı’nın, zeytin ürününün üretim ve kullanımını teşvik etme, Girne ve Zeytinlik köyünün turistik tanıtımını yapma amacıyla bu yıl 14’sünü düzenlediği Girne Zeytin Festivali başladı.

Festival, Ramadan Cemil Meydanı’ndan Atatürk Meydanı’na kortej yürüyüşü ile başladı. Bunu daha sonra Zeytinlik köyünde düzenlenen etkinlikler izledi.

Festivalin açılışına Başbakan Ömer Kalyoncu, eşi Özay Kalyoncu, İçişleri ve Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Girne Kaymakamı Mehmet Envergil, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bazı milletvekili, belediye başkanı ve üst düzey yetkililerle yerli ve yabancılar katıldı.

Zeytinlik köy meydanında yer alan etkinliklerde; açılış konuşmaları yapıldı, festivali simgeleyen zeytin tütsüsü yakıldı, ardından standlar gezildi.

Açılış konuşmalarını, Başbakan Ömer Kalyoncu, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve Zeytinlik Muhtarı Ümit Hıdırer gerçekleştirdi.

Festivalde daha sonra Girne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Büyükler Grubu ile Girne Tango Kulübü dans gösterisi sundu. Festivalin ilk günü Grup Cephe ve SOS’in verdiği konserlerle tamamlandı.

KALYONCU

Başbakan Ömer Kalyoncu festival açılışında yaptığı konuşmada, dünyaya Akdeniz bölgesinden yayılan zeytin ağacı, meyve ve yan ürünlerinin eskiden olduğu gibi bugün de ekonomik değerini koruduğunu belirterek, bunlara sahip çıkılmasının mutluluk verici olduğunu söyledi.

Yıllar içinde azalan zeytin ağacı sayısının düzenlenen festivalle yeniden hayat bularak artmaya başladığını kaydeden Kalyoncu, 39 bin yıllık geçmişi bulunan değerli zeytin ağacının korunması gerekliliğine vurgu yaptı.

Başbakan Kalyoncu, teması zeytin olup bünyesinde birbirinden güzel kültürel, sanatsal ve spor aktiviteleri barındıran festivalde herkesin güzel ve eğlenceli saatler geçirmesini diledi.

GÜNGÖRDÜ

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise, festivalin 14’sünü gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, katkı koyanlara teşekkür etti.

Yıllar önce Zeytin ağacını koruma ve potansiyelini geliştirme amacıyla başladıkları festivalde bugün ağaçların korunması, yaşatılması, meyve ve yan ürünlerinin yetiştirilip pazarlanmasında önemli oranda mesafe alındığını kaydetti.

Eskiden inşaat ve yol yapımlarında, kesilen yerlerinden sökülen zeytin ağaçlarının insanların sahip çıkmasıyla yok olmaktan kurtularak başka yerlere nakledilmeye başladığını belirten Güngördü, bu kapsamda festivalin başarılı olduğunu söyledi.

HIDIRER

Zeytinlik Muhtarı Ümit Hıdırer de, zeytin ağacına sahip çıkılmasından memnuniyet belirterek,  festivali gerçekleştiren Girne Belediyesi’ne teşekkür etti.

PROGRAM

Girne Avcılık Atıcılık Kulübü’nün atıcılık turnuvasıyla bugün saat 09.00’dan itibaren devam edecek festivalde öğleden sonra sırasıyla saat 17:00’de bilardo turnuvası, 19:00’da Şinya Kültür Derneği’nin folklor gösterisi, 19:15’te Turizm ve Folklor Araştırmaları Derneği’nin folklor, 19:30’da Anamur Belediyesi Halk Dansları, 19:45’te St. Hilaion Tango gösteri grubu dans gösterileri, 20:00’de İzmir Karşıyaka Belediyesi Klasik Müzik Orkestrası konseri ve saat 21:00’de Supernova konser verecek.

Girne Atış Poligonu’nda yarın saat 09.30 Girne Avcılık Atıcılık Kulübü skeet atış turnuvası, 15:00’te çocuk etkinlikleri,15:30’da zeytinli ve zeytinyağlılar yemek yarışması, 16:00’da “Yazar ve Şairlerin Zeytinlik Buluşması” adlı etkinlik , 18:00’de uygulamalı karikatür atölye çalışması, 18:00’de Atıcılık Ödül Töreni, 18:30’da Çatalköy Belediye Tiyatrosu “Golifa Yarışması” adlı tiyatro oyunu, 19:00’da İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları gösterisi, 19:30’da Erin Elizel ve Grup Seans ile 21:00’de Ahmet Evam konseri gerçekleşecek.

Pazartesi günü saat 10:30’da zeytin konulu söyleşi, 19:00’da Antalya Muratpaşa Belediyesi İlke Türkdoğan’dan Aşık Veysel Türkü dinletisi, 19:30’da Friend Line Dancers dans gösterisi, 19:45’te GİBETSU’dan “Zeytin’in Çığlığı” adlı sokak tiyatrosu, 20:00’de Özde A. Özdoğdu Dance Fit Hiphop dans gösterisi, 20:15’te Bilardo Turnuvası Ödül Töreni, 21:00’de Pelin Aydın - Öldüren Şampanya ve 22:00’de Grup Frekans konser verecek.

Festivalin sona ereceği Ekim’de ise saat 19:00’da Girne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Küçükler Grubu, 19:30’da Alaköy Folklor Derneği Halk Dansları, 19:45’te de Göçmenköy-Taşkınköy Kültür Sanat Derneği halk dansları gösteriler sunacak. Saat 20:00’de ise Girne Belediyesi Tenis Kulübü Tenis Turnuvası Ödül Töreni, 20:15’te Blue Tears konseri yer alacak.

Girne Zeytin Festivali, Can Gox’un saat 21.30’da vereceği final konseriyle sona erecek.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2015, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER