Yunanistan'da aşısız yaşlılara 100 Euro para cezası kesilecek

Yunanistan'da aşısız yaşlılara 100 Euro  para cezası kesilecek

   Yunanistan'da hükümet 60 yaş üstü vatandaşlara Korona aşısı olma zorunluluğu getiriyor. Aşı olmayı reddedenlere aylık 100 Euro para cezası verilecek.
   Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, salı günü devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, "Beklemekte ısrarcı olan tek bir yaş grubu var: 60 yaş üstünde aşı olmayan 580 bin vatandaştan kasım ayında sadece 60 bini aşı yaptırdı. Ve maalesef şu anda hastalanan ve ölenler de 60 yaş üstü" dedi.
   Yasayla birlikte yaşlı vatandaşların aşı olma mecburiyetinden kaçamaması öngörülüyor. Resmi sosyal sigortalar kurumu, aşı olmayanların bilgilerini maliye ile paylaşacak ve maliye de bu kişilere ayda 100 Euro para cezası kesecek. Elde edilen gelir hastanelere aktarılacak. Mitsotakis para cezasına ilişkin "Bu bir ceza değil, sağlık için ödenen bir bonus, adaletin sağlanması" ifadelerini kullandı.
   Yunan hükümetinin aşı yaptırmayı zorunlu hale getiren tasarısı parlamentoda onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Parlamentonun tasarıyı onaylamasına kesin gözüyle bakılıyor. 60 yaşın üstündeki aşısız vatandaşların para cezası ödememek için 16 Ocak tarihine kadar ilk aşı randevusunu almış olmaları gerekiyor.
  

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2021, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER