Paris'te "Gay Pride" yürüyüşü yapıdı

Paris'in yeni Sosyalist Belediye Başkanı Anne Hidalgo, yürüyüşüne katılan siyasetçiler arasındaydı.

     Paris'te

Fransa'nın başkenti başkenti Paris'te, "Gay Pride" adı altında lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüellerin (LGBT) katıldığı yürüyüş yapıldı.

 

Paris'in Edmond Rostand meydanında başlayan ve Republique meydanında sona eren yürüyüş birbirinden renkli sahnelere sahne oldu. Yaklaşık 90 dernek ve sivil toplum kuruluşunun destek verdiği yürüyüşün ardından Republique meydanında konser düzenlendi.

 

Paris'in yeni Sosyalist Belediye Başkanı Anne Hidalgo, yürüyüşüne katılan siyasetçiler arasındaydı. Başkentte gün boyu etkili olan aşırı sağanak yağmurun, gösteri yürüyüşüne katılanların sayısını olumsuz etkilediği bildirildi.

 

Yürüyüşe katılanlar, taşıdıkları pankartlarla, eşcinsellerin haklarının daha fazla iyileştirilmesini isterken, kendilerine yönelik saldırıları protesto etti. Son düzenlenen anketler, Fransa'da eşcinsellere yönelik saldırıların 2013 yılında bir önceki yıla oranla iki misli arttığını ortaya koyuyor.

 

Fransa parlamentosunun, eşcinsellere evlenme ve evlat edinme hakkı veren yasayı onaylamasının ardından, bu gruba yönelik saldırıların da arttığı belirtiliyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2014, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER