‘Mucizevi ev’ artık yok

‘Mucizevi ev’ artık yok

   La Palma Adası'ndaki volkanik patlamadan kurtulmayı başaran "mucizevi ev" en sonunda lav tarafından yutuldu.

   Bina geçen perşembe günü Cumbre Vieja Yanardağı'ndan akan lav selinden kurtulmuştu. Sosyal medyada küçük evin yanık topraklarla çevrilmiş alanda hiç hasar görmeden durduğunu gösteren videolar paylaşılmıştı. Şimdiyse, evin sahipleri Inge Bergedorf ve Ranier Cocq adlı emekli Danimarkalı çift, İspanyol medyasına yanardağın evi yok ettiğini söyledi. Cocq, El Mundo'ya, "Her şey yok oldu. Sevgili adamızdaki her şeyi kaybettik. Bu çok üzücü. Inge de ben de yıkıldık" dedi. Kış aylarını genelde İspanya'daki villalarında geçirdiklerini belirten Cocq şunları söyledi:

   “Ekim ve kasımda bağlarımızdaki üzümleri toplamak için oraya giderdik. Ama artık hiçbir şey kalmadı. [Magma] önce asmaları yuttu. Şimdi de evimizi harabeye çevirdi”.

   Yanardağın 19 Eylül'de patlamasından bu yana lavlar, bölgedeki yüzlerce evi yerle bir etti ve 6 binden fazla kişi kaçmak zorunda kaldı. Lav, salı günü Atlantik Okyanusu'na ulaşarak yanan taşların suyla tepkimeye girmesi sonucu salınacak zehirli gazlara dair endişeleri artırdı.

   Kızgın lavların Playa Nueva bölgesinde okyanusla buluşması beyaz buhar bulutlarının havaya yükselmesine yol açtı. Avrupa Birliği'nin Copernicus servisi, magmanın körfeze ulaşana kadar 267 hektarlık (2,7 kilometrekare) alanı kapladığını tahmin ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER