KORONAVİRÜS HAVA KİRLİLİĞİNİN AZALMASINA YOL AÇTI

Koronavirüs epidemisinin Çin’de hava kirliliğinin azaltılmasına yardımcı olduğu belirtildi. NASA tarafından paylaşılan grafiklerde, havadaki azot dioksit oranının azaldığı gösterildi.

KORONAVİRÜS HAVA KİRLİLİĞİNİN AZALMASINA YOL AÇTI

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), havadaki azot dioksit (NO2) gazının azaldığını gösteren grafikleri yayınladı. Buna göre, koronavirüs epidemisinin Çin’de hava kirliliğinin azaltılmasına yardımcı olduğunu kaydedildi

NASA bilim insanlarının anlattığına göre hava önce, koronavirüsün çıktığı Vuhan şehri ve etrafında temizlendi. Bu eğilimin Şubat sonunda tüm ülkeye yayıldığı ifade edildi. Çin’de milyonlarca insanın karantinaya alındığını hatırlatan NASA, bunun insan ırkının tarihinde 'en büyük eylem' olduğunu ifade etti.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuşları Merkezi’nde (Goddard Space Flight Center) çalışan hava kalitesi araştırmacısı Fei Liu, “Belirli bir olayın ardından geniş bir alanda azot dioksit seviyesinde böylesi keskin bir düşüş yaşandığına ilk kez tanık oldum” diye konuştu.

Daha önce Çin’de, 2008 krizi ve Pekin’deki Yaz Olimpiyatları sırasında da sadece Pekin'de yaşanan önemli düşüş kaydedilmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER