Festival bölgesini kokainle zehirlediler

Festival bölgesini kokainle zehirlediler

Birleşik Krallık'ta düzenlenen Glastonbury Festivali'nin, etkinlik bölgesine yakın olan Whitelake Nehri'ni nasıl kirlettiği ortaya çıktı. Bilim insanları dün yaptığı açıklamada, 2019'daki etkinlikten sonra nehir suyunda yüksek düzeyde MDMA ve kokain bulunduğunu söyledi.
   Kirliliğin, sudaki canlı yaşamına zarar verebileceği düşünülüyor. 200 bini aşkın dinleyicinin katıldığı 2019'daki festivalin öncesinde, etkinlik sırasında ve sonrasında sudan örnekler alındı. Bulgular, etkinlikten sonra nehrin festivale yakın bölgesinde MDMA seviyesinin, festivale uzak olan bölgesine göre 104 kat daha yüksek olduğunu gösterdi. Kokain seviyesi de 40 kat daha fazlaydı.
   Araştırma ekibi, MDMA'in nesli tükenme tehlikesi altındaki Avrupa yılanbalığı (Anguilla anguilla) başta olmak üzere nehirdeki canlılar için tehlikeli olabileceğini belirtti. Kokain seviyesininse sudaki canlılara zararlı vermediğine inanılıyor.
   Ancak önceki bir araştırma, nehir suyundaki kokainin yılanbalıklarında kas kaybı ve hormonal değişikliklere yol açabileceğini göstermişti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER