Çevreyi korumak için 5 adım

Çevreyi korumak için 5 adım

Felaketlerle dolu bir yılın ardından 2021'de sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçiş daha büyük önem kazandı.
Çevreci çözüm ve alışkanlıkları gündelik hayatınıza uygulayabilmek için atabileceğiniz başlıca beş adımı şöyle sıralayabiliriz.

Plastiklerden kurtulun

Plastik atıklar uzun yıllardır çevre problemlerinin başında geliyor. Dünya Ekonomik Forumu'nun verilerine göre her yıl 8 milyon ton plastik okyanusa karışıyor.
Plastik üretiminin 5'te biri Avrupa ülkelerinde yapılırken, Avrupa Çevre Ajansı 2016'da bunların yalnızca yüzde 30'unun temizlenebildiğini belirtti.

Vegan hayat tarzı

Vegan beslenmek gezegeni sürdürülebilir ve çevreci yöntemlerle kurtarmanın en önemli adımlarından biri.
Oxford Üniversitesi'nin 2018'deki çalışmasında, et yemekten vazgeçmenin karbon ayak izini yüzde 73 oranında düşürdüğü ortaya çıktı. Araştırmacılar ayrıca yemeklerde et tüketilmemesiyle, tarım arazisi toprağı ihtiyacının da 3.1 milyar hektar civarında azalacağını tespit etti.

Yeniden kullanılabilir su şişeleri

 Plastik su şişeleri çevreye ciddi zararlar veriyor. Yalnızca Avrupa'da her yıl 46 milyon plastik şişede su satın alınıyor. Bu yıl plastik şişe kullanımını azaltmak, çevre problemlerine karşı çözüm üretmek amacıyla önemli bir adım atmanızı sağlayabilir.
Yeninden kullanılabilir şişeler çok daha çevreci ve sürdürülebilir bir seçenek.

Duş sürenizi azaltın

Duş almak gündelik yaşamın ve bakımın ayrılmaz bir parçası olsa bile, bu süreçte ciddi bir su kaybı yaşanıyor.
Duşta geçirilen süreyi azaltmak hem çevreye hem de bütçenize faydalı olacak.
İstatistiklere göre duşta bir dakika daha az vakit geçirmek 2 bin 400 litre suyun boşa gitmesinin, yani kişi başına 40 kilogram karbondioksitin atmosfere salımının önüne geçebilir.

İkinci el alışveriş

Küresel ölçekteki karbon salımının yüzde 10'u moda endüstrisi tarafından yapılıyor.  Bu yıl ikinci el kıyafetlere yönelerek söz konusu oranın ciddi şekilde azalmasını sağlayabilirsiniz.
Tercihinizi ikinci el kıyafetlerden yana yaparak atık ve kirliliğin önüne geçerken, bütçenize de olumlu bir katkıda bulunabilirsiniz.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER