Amatör defineci, 2 bin yıllık bir hançer buldu

Amatör defineci, 2 bin yıllık bir hançer buldu

   İsviçre'de bir amatör defineci, 2 bin yıl önce antik Roma ordusundaki bir askerin kullandığı hançeri buldu.
   Lucas Schmid, 2018'de Graubünden Kantonu'ndaki Tiefencastel bölgesi yakınındaki bir alanda amatör defineci olarak taramalar yapıyordu.
   2003'te bölge yakınında yapılan arkeolojik kazılarda, antik Roma ordusunun eskiden bölgede konuşlanmış olduğuna dair bulgular ortaya çıkarılmıştı. Uzmanlar bölgenin tamamen kontrol edildiğini ve kazılarda çıkan eşyaların toplandığını düşünüyordu. Fakat Schmid, metal detektörüyle yaptığı aramalarda 2019'da gümüş ve bakır işlemeli bir hançer bulmuştu. O dönemde dişçilik fakültesinde öğrenci olan Schmid, detektörün sinyallerini takip ederek 30 santimetre uzunluğundaki hançeri topraktan kazarak çıkarmıştı. Schmid, hançeri bulduktan sonra Graubünden Arkeoloji Hizmeti'ndeki (Archäologischen Dienst Graubünden -ADG) yetkililerle iletişime geçti.
   Bunun üzerine ADG'den ve Basel Üniversitesi'nden arkeologlar eylülde 35 bin metrekarelik alanda yeniden araştırma yapmaya başladı. Arkeologlar, kazılarda kalkan parçaları, madeni paralar, mızrak başları, demir sapan ve Romalı askerlerin giydiği sandaletlere ait parçalar tespit etti.
   Basel Üniversitesi'nden kazılara katılan arkeolog Peter-Andrew Schwarz, bölgede Roma ordusuyla çatışan Retsiyalı askerlerin kullandığı kalkan, kılıç ve mızrak başları parçalarının da bulunduğunu söyledi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER