ABD senatosu ''mali uçurum'' anlaşmasını onayladı

Tasarı Senato'dan 8'e karşi 89 evet oyuyla geçti

ABD senatosu ''mali uçurum'' anlaşmasını onayladı

ABD Senatosu, ''mali uçurum'' anlaşmasını onayladı.

Gece yarısına kadar tasarı geçirilemediği için teknik olarak ''mali uçuruma'' düşen ABD'nin, ''mali uçurum''dan etkilenmesini önlemek için adım atıldı.

ABD Senatosu, yerel saatle 02.10'da, 8'e karşı 89 evet oyuyla ''mali uçurum''u önleyen tasarıyı onayladı.

Tasarı uyarınca, otomatik harcama kesintilerinin 2 aylığına ertelenmesi ve yıllık gelirleri 400 bin dolar ve aşağı olan bireyler ile yıllık geliri 450 bin dolar ve aşağı olan ailelerin önceki başkan George W. Bush dönemi vergi indirimlerinin devam etmesi öngörülüyor.

Ancak, tasarının yürürlüğe girmesi için Temsilciler Meclisi tarafından da onaylanması ve ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanması gerekiyor.

Temsilciler Meclisi'nin de tasarıyı görüşmek için sabah saatlerinde toplanması bekleniyor. Bugün resmi tatil olması nedeniyle ülkenin ''mali uçuruma'' düşmesinin piyasalara ve tüketicilere henüz yansımadı. Kongre'nin bugün tasarıyı geçirmesi halinde, geriye dönük olarak 1 Ocak'ı da kapsayacağı için kriz atlatılmış olacak.

Ancak, Obama yönetimi ve Kongre'nin, gelecek dönemde de harcama kesintileri konusunda daha kapsamlı bir anlaşmaya varması gerekiyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2013, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER