ABD'de çevre felaketi: 3 bin varil petrol denize sızdı

ABD'de çevre felaketi: 3 bin varil petrol denize sızdı

ABD'nin Güney Kaliforniya kıyılarında meydana gelen büyük petrol sızıntısı bir çevresel felaket haline geldi. Balıkların ölümüne, kuşların petrole bulanmasına ve sulak alanların kirlenmesine neden olan olaya ilişkin soruşturma devam ediyor.
   ABD Sahil Güvenlik birimleri sızıntının nasıl meydana geldiğini incelerken Huntington Beach Belediye Başkanı Kim Carr gerçekleştirdiği basın toplantısında, Cumartesi sabahı ilk bildirildiğinden bu yana Pasifik Okyanusu'nun yaklaşık 20 km2'lik bir petrol tabakası oluştuğunu duyurdu. Bu da tahmini 126 bin galon veya 3 bin varil petrole eş değer bir miktar.
   Sızıntıyı "çevresel bir felaket" ve "potansiyel bir ekolojik felaket" olarak nitelendiren Carr, "Sulak alanlarımız bozuluyor ve kıyı şeridimizin bazı bölümleri artık tamamen petrolle kaplı" dedi.
   Aktarılan ilk bilgilere göre sızıntıya Elly petrol platformundaki bir gedik neden oldu ve Huntington Beach İskelesi'nden sörfçüler ve güneşlenenler arasında popüler bir bölge olan Newport Beach'e kadar uzandı.
   Kaliforniya Balık ve Yaban Hayatı Departmanı, sızıntıdan etkilenen kıyı bölgeleri için geçici balıkçılık yasağı getirdi. Departmandan yapılan açıklamada, yasağın açık deniz bölgesi için kıyı noktalarından altı mil uzağa kadar uzanacağı söylendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER