96 yaşındaki Nazi, çocuk mahkemesinde yargılanacak

96 yaşındaki Nazi, çocuk mahkemesinde yargılanacak

gözaltına alınan 96 yaşındaki eski Nazi toplama kampı sekreteri serbest bırakıldı.   Irmgard Furchner, kendisine yönelik suçlamaları özetleyen bir iddianamenin resmen okunacağı 19 Ekim'de yeniden mahkemeye çıkacak. İddia edilen suçlar gerçekleştiği sırada 21 yaşından küçük olduğu için çocuk mahkemesine çıkarılacak. 96 yaşındaki sanık, savcılar tarafından Stutthof toplama kampı komutanı SS Binbaşı Paul Werner Hoppe'un birinci sekreteri olarak çalışırken 11 bin 387 vakada cinayete yardım etmek ve 7 cinayete teşebbüs vakasında suç ortaklığı yapmakla suçlanıyor.
   Irmgard Furchner, 18 yaşındayken Stutthof toplama kampında sekreter olarak çalışmasına dair suçlamalarla perşembe günü Almanya'da mahkemeye çıkacaktı. Fakat duruşma sabahı Hamburg'da kaldığı bakımevinden taksiyle ayrılan emekli kadın, hakkında tutuklama kararı çıkarılınca polis tarafından saatler sonra gözaltına alındı.
   Haziran 1943'ten Nisan 1945'e kadar mahkumların sistematik olarak öldürülmesinde kamptan sorumlu kişilere yardım ve yataklık etmekle suçlanan Furchner, ilk duruşmaya gelmeyip gözaltına alınmasından 5 gün sonra serbest bırakıldı. 96 yaşındaki kadın salı günü mahkemeye çıktığında yargıçlar, tutuklama emrini askıya aldıklarını ve açıklanmayan "emniyet tedbirleri" koyarak onu serbest bıraktıklarını söyledi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER