200 bin kişi, günde sadece bir öğün yemek tüketebiliyor

200 bin kişi, günde sadece bir öğün yemek tüketebiliyor

   Doğu Afrika ülkesi Kenya'da devam eden kuraklık nedeniyle, kuzey ve doğu bölgelerindeki on binlerce insan gıda ve suya erişemiyor.
   Kenya Meteoroloji Departmanı’ndan yapılan açıklamada, yaklaşık 200 bin Kenyalının günde sadece bir öğün yemek yiyebildiği, yetersiz beslenme nedeniyle 9 bin kişinin de acil tedavi edilmesi gerektiği vurgulandı.
   Kuraklık nedeniyle hayvanların da zarar gördüğü ifade edilen açıklamada, bu durumun da geçim kaynağı hayvancılık olanları olumsuz etkilediğinin altı çizildi.
   Açıklamada, aralık ayına kadar kurak mevsimin devam edeceği, özellikle Mombasa, Tana River, Kilifi, Lamu, Kwale, Mandera, Marsabit, Wajir, Garissa ve Isiolo bölgelerinin kuru ve sıcak hava koşullarından etkileneceği kaydedildi.
   Kenya'nın kuzey ve doğu bölgelerinde görülen kuraklık nedeniyle 20'den fazla bölgede ulusal felaket ilan edildi. 2,1 milyon kişinin açlıkla yüz yüze olduğu ülkede, 500 binden fazla çocuk kötü beslenme nedeniyle sağlık sorunları yaşıyor. Son yıllarda tarihinin en büyük çekirge istilasıyla boğuşan Kenya'da, yağmur dönemlerindeki yetersiz yağış nedeniyle gıda krizinin büyümesinden korkuluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER