Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın, Sosyal Sigortalar Yasası kapsamında en az 25 yıl prim yatırıp, Ocak 2024'te yürürlükte olan asgari ücretten daha az maaş alan sigorta emekli sayısının 2 bin 539’a yükseldiğini açıkladı.

Dizdarlı: Limana geri döndük Dizdarlı: Limana geri döndük

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Devrim Barçın, söz konusu yasası ile halkın ciddi geçim sıkıntısına düşeceğini vurguladı. Sosyal devlet gereği duruma müdahale edilmesi gerektiğini kaydeden Barçın, Çalışma Bakanlığı yönetiminin bu durumu “dert edinmemesinin” ise başlı başına ayrı bir sorun olduğuna dikkat çekti.

Devrim Barçın’ın paylaşımı şöyle:

“Sosyal Sigortalar Yasası Kapsamında en az 25 yıl prim yatırıp Ocak 2024'de yürürlükte olan asgari ücretten daha az maaş alan sigorta emekli sayısı 2539 kişiye çıkmış.

UBP'nin tek başına iktidarda olduğu 1 Şubat 2012'de değiştiği yasa sonucu 25 yıl veya üzeri prim yatıranların en az 1 asgari ücret emekli maaşı alma kuralını değiştirmesi sonrası doğmaya başlayan sonuç bu.

Bu rakam ileriki yıllarda 10 binlerce insanı bulacak, halk ciddi bir geçim sıkıntısına düşecektir.

Sosyal Devlet gereği bu duruma derhal müdahale edilmesi gerekirken mevcut Çalışma Bakanlığı yönetiminin bunu dert edinmemesi ise başlı başına ayrı bir sorundur.

 Bizler CTP olarak bu sorunların çok ama çok iyi farkındayız ve bu sorunun çözümü için ne yapılması gerektiğini de çok iyi biliyoruz.

Maraza gerek yok dostlar; az kaldı gidecekler ve alanında liyakatlı yöneticiler ile tüm bu sorunlar CTP iktidarında çözülecek.”