İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre anne ve babaların en ideal çocuk yapma yaşının 26 olduğu ortaya çıktı.

Araştırmada ebeveynlerin üçte birine göre genç yaşta çocuk sahibi olmak büyük bir aile olmak anlamına geliyor. Buna karşılık beşte biri çocuklarıyla hep birlikte olma duygusu verdiğini söyledi.

Ankete katılanların dörtte biri ne zaman hamile kalacağı konusunda emin olmadığını belirtti ama erken başlamak istediğini ifade etti. Ev sahibi ve evli olmak çocuk sahibi olmanın iki önemli dönüm noktası olarak görülüyor.

Araştırma ekibinin başında olan klinik psikolog ve Claire Halsey “Sonuçlar çok sürpriz çıktı. Çocuk sahibi olma isteğinin daha çok 20lerin sonunda veya 30ların başında olmasını bekliyorduk. 20lerin ortasında çıktığında çok şaşırdık” dedi. Popüler inanışın aksine anneler, kariyer sahibi olmak, seyahata gitmek veya hobileriyle zaman geçirmekten çok birkaç yıl çalıştıktan sonra çocuk sahibi olmak istiyor.

Uzmanlar bunda ekonomik durgunluğun da etkisinin olabileceğini düşünüyor. Bu gibi durumlarda insanların önce kariyerden çok aileyi düşünüyor olabileceği ifade ediliyor.

Araştırma 2 bin çocuksuz yetişkin üzerinde yapıldı ve onlara aile planları soruldu. 20de biri kesinlikte çocuk istemediğini söyledi. Bunların ortalama yaşı 28 olarak belirlendi. Çocuksuz insanların üçte ikisi hayatında çocuk olmadan başka şeyleri başarmak istiyor ve bunun 30dan önce olacağını sanıyor. Çocuk sahibi olmanın önemli faktörleri evli ve ev sahibi olmak. yeterli para kazanmaanın yanı sıra yüzde 47lik oran iş garantisinin gerekli olduğunu belirtiyor.

Öte yandan resmi olarak önerilmesine rağmen İngiltere’de hamile kadınlar ve annelerin yüzde 85i folik asit takviyesi, omega-3 ve D vitamini almadığını söyledi.

 

Kaynak: Dipnot