Hava Trafik Kontrolleri Sendikası (HTKS) Yönetim Kurulu Başkanı Cem Kapısız, Ercan Havalimanı'nda yaşanan sorunlara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Yapılan tüm uyarılara rağmen Ercan Havalimanı'nın havacılığın gerektirdiği standartlara getirilemediğini belirten Kapısız, “Havacılık hizmetleri için ivedi olarak yapılması gereken her şeyde, işletici şirketin avcuna bakılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Lefkoşa Belediye Orkestrası yorumuyla Sıla 4 Parçaları Arabahmet Kültür Evi’nde yankılandı Lefkoşa Belediye Orkestrası yorumuyla Sıla 4 Parçaları Arabahmet Kültür Evi’nde yankılandı

KKTC’de havacılık konusunda yetkili tek otorite olan Sivil Havacılık Dairesi’nin devlet eli ile aciz bir duruma düşürüldüğünü belirten Kapısız, “Devlet T&T ile yaptığı sözleşmenin yükümlülüklerini uygulatmakta aciz olduğu gibi, uygulatamadığı yükümlülükleri yerine getirmekte de sınıfta kaldı” dedi.

Ercan Havalimanı’nda, havacılık hizmetinin perde gerisinde yapılması gereken ve her biri yatırım ve harcama gerektiren konuların tümünün askıya alındığını söyleyen Kapısız, KKTC'de havacılığın özel bir şirketin mali politikalarına kurban edildiğinin altını çizdi.

Hava Trafik Kontrolleri Sendikası halka ve havacılık sektörüne şu uyarılarda bulundu:

“Yukarıda açıkladığımız sebepten dolayı, biz Hava Trafik Kontrolörleri olarak, işimizi yaparken kullandığımız sistemlere güvenimiz kalmamıştır.

Sürekli, güvenli ve düzenli bir hava trafik hizmeti verebileceğimizin bir garantisi yoktur. Her an radarlarımız susabilir, telsizlerimiz kesilip havadaki uçaklarla iletişimimiz kopabilir durumdadır.

Çalışma ortamının ısıtmaları bile çalışmamaktadır. Mevcut şartlarda tahammül edecek veya fedakarlık gösterecek hiçbir durum kalmamıştır.

Ercan Hava Trafik Kontrol Merkezinde yaşanacak en ufak olumsuzluk durumunda kontrolörler iş bırakacaktır.

Devletin acizliği sonucunda yaşanacak tüm tehlikelerin, gecikmelerin veya tamamlanamayan uçuşların tek sorumlusunun Ulaştırma Bakanlığı olduğunu buradan bildirmek isteriz.”

Editör: North Cyprus Yonetici