Hayvan severler, evde ya da sokakta yaşayan "can dostlar"ın karşılaştıkları acil durumlarda yapılması gerekenleri, Ümraniye Belediyesinin ilk yardım kursunda, veteriner hekimlerce verilen derslerde uygulamalı olarak öğreniyor.

Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren hallerde, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde uygulanan ilk yardım, insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de önem taşıyor.

Hayvanlar, trafik kazaları, yabancı cisim yutma, soluk borusunun tıkanması, böcek ısırması, kırık, çıkık ve incinme gibi durumlarla sık karşılaşabiliyor. Bu durumlarda hayvanları veterinere ulaştırana kadar uygulanması gereken ilk yardım tekniklerini bilmek, müdahalede gecikmeleri önlüyor.

Ümraniye Belediyesi tarafından hayata geçirilen hayvanlar için ilk yardım kursu da hayvan severlerin bilinçlenmesine katkı sunuyor.

Eğitimlerin, ilerleyen süreçte tüm halka açılması planlanıyor

Ümraniye Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Muhammet Nuri Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köpek eğitim merkezinde, hayvanların sahipleriyle beraber sosyal alanda daha rahat etmesi, komutları dinlemesi amacıyla 29 Ocak'ta sosyalizasyon eğitimleri başlattıklarını aktardı.

Bu eğitime paralel olarak, ilk yardım eğitimini de belediyenin yaptığı 2 bin 600 metrekarelik tematik "Minik Dostlar Parkı" içinde başlattıklarını anlatan Coşkun, öncelikli olarak sosyalizasyon eğitimi alan köpekler ve sahipleriyle bu süreci yürüttüklerini, ilerleyen süreçte hayvanlar için ilk yardım eğitimini halka açık hale getirmeyi düşündüklerini dile getirdi.

Eğitimle amacın veteriner hekim o alana gelinceye ya da veteriner hekime götürülünceye kadar hayvanın hayatta kalmasını sağlamak olduğuna değinen Coşkun, "Hızlı müdahale şart. Hayvanın nabzına bakılması gerekiyor. Hocalarımız burada uygulamalı olarak bunu gösteriyorlar. Eğitim sonunda hayvan sahibi en azından psikolojik olarak kendini daha rahat hissedecek. Çünkü nasıl müdahale edebileceğini bilecek." dedi.

Coşkun, hayvanlarda ilk yardım konusundaki bilincin çok yaygın olmadığını, bu eğitimler sayesinde farkındalığın artacağını, hayvan refahının ve sağlığının da olumlu etkileneceğini düşündüklerini kaydetti.

Eğitim bilinçsizce yapılan yardımın önüne geçecek

Veteriner Hekim Dr. Esma Çerkez, verdikleri eğitimin amacını, "hayvanın, veteriner kliniğine gidene kadar güvenliğini sağlamak ve hayatta tutmak." şeklinde tanımladı.

Eğitimde, kursiyerlerin hayvanın nefes alıp verişinin ve dolaşımının olup olmadığını nasıl takip edebileceklerini, nabzını nereden alacaklarını, suni solunum ve kalp masajını uygulamalı olarak gösterdiklerini anlatan Çerkez, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bazen bilinçsizce davranış sergilenebiliyor ve hasta yakınları korkarak ne yapacaklarını bilmiyorlar. En azından daha bilinçli şekilde, hayvanı stabil bir durumda veteriner kliniğine götürene kadar hayatta tutma ve bu süreçte adım adım hangi yollar izlenmeli, bunlar hakkında bilgilendirme yaptık. Bazen veterinere geldiğinde çok geç kalınmış oluyor. Bu müdahalelerle gecikme olmayacaktır."

İlk yardıma en çok ihtiyaç duyulan durumlara değinen Çerkez, "Sokak hayvanlarında trafik kazası çok fazla görüyoruz. Çevre güvenliği sağlanmadığı için ikincil riskler de ortaya çıkmakta. Bunun dışında ısırık yaraları çok fazla görülmekte. Aynı şekilde vatandaşlar kendilerini de hayvanları da korumayı bilmiyor. Bunların önüne geçmeyi amaçlıyoruz." dedi.

"Şu an yolda bir hayvanla karşılaşsam, bildiğim şeyleri uygulamayı isterim"

"Bonte" adlı köpeğiyle eğitime katılan Nisa Şakaklı, daha önce ilk yardımla alakalı bir eğitimi olmadığını, internetten okuduğu kadarıyla bazı şeyleri bildiğini dile getirdi.

Sokakta ya da evde köpeğinin çiçek-böcek yiyebileceğini, başka bir köpeğin saldırısına maruz kalabileceğini, trafik kazası geçirebileceğini anlatan Şakaklı, bunlara karşı önlem almak amacıyla eğitime katıldığını ve çok faydalı olacağını düşündüğünü söyledi. Şakaklı, "Normalde hayvanlara müdahale edecek kadar cesaretli bir insan değilim. Ama şu an yolda bir hayvanla karşılaşsam, kediyle köpekle, bildiğim şeyleri uygulamayı isterim, onlara da yardımcı olur." ifadelerini kullandı.

Nisa Şakaklı, eğitimde ilk olarak, köpeğinin başına bir şey gelirse panik olmamayı öğrendiğini belirterek, "Kendim veteriner hekime gitmeden önce yapabileceğim, nefes tıkanıklığı, bir böceğin sokması, nabzını ölçme gibi çok hayati önem taşıyan şeyler öğrendim." dedi.

"Keşke, bugün gördüklerimi, işittiklerimi o zaman kullanabilseydim"

Nur Basri de eğitime birlikte katıldığı köpeği "Smoky"i bir yıl önce tatile gittiği Datça'da bir yere bağlanmış, baygın ve ilk yardıma ihtiyaç halde bulduğundan bahsetti.

"Keşke, bugün gördüklerimi, işittiklerimi o zaman kullanabilseydim." diyen Basri, şunları kaydetti:

"Bu eğitimin, Smoky'nin yanımızda geçireceği yıllarda, sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından bana çok yardımcı olabileceğini düşünüyorum. İlk yardım eğitimiyle çok bilinçlendim. Yerde bir şey bulduğunda boğazına takılırsa neler yapacağımı öğrendim. Diğer köpekler de benim çocuğum. O yüzden elimden geldiğince bütün köpeklere yardımcı olmak isterim.

Kaynak: Anadolu Ajansı