KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş María Ángela Holguín Cuellar'ın BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi olarak atanmasının ardından yayımladığı mesajda Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm arayışı için önemli bir adım olduğunu belirtti. Mesajında Kıbrıs sorununun çözümü konusunda ilerlemeyen müzakere süreçlerinin Kıbrıslı Türk toplumunu her alanda olumsuz etkilediğinide vurguladı.

Burak Maviş’in mesajı şu şekilde:

Noyanlar'dan İstanbul'da muhteşem lansman Noyanlar'dan İstanbul'da muhteşem lansman

“María Ángela Holguín Cuellar'ın BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi olarak atanması, Kıbrıs'ta kalıcı bir çözüm arayışı için önemli bir adımdır. Bu atamanın, 2017'deki Crans Montana görüşmelerinin başarısızlığından bu yana durmuş olan resmi müzakerelere yeni bir ivme kazandırması umudundayız.

Kıbrıs sorununun çözümü konusunda ilerlemeyen müzakere süreçleri, Kıbrıslı Türk toplumunu her alanda olumsuz etkilemektedir. Müzakerelerin olmadığı dönemde, Kıbrıs'ın kuzeyinde toplumsal, sosyal, kültürel ve ekonomik dönüşümler hızla yaşanmış, Kıbrıslı Türkler uluslararası arenada neredeyse görünmez hale gelmiştir.

Kıbrıs sorununun çözümü, BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve Avrupa Birliği'nin temel ilkelerine ve müktesebatına uygun bir şekilde, BM çerçevesinde gerçekleşmelidir. Ancak, bu süreçte yenilikçi yaklaşımların ve çözüm odaklı modellerin de artık düşünülmesi gerekmektedir. Bu modeller, müzakerecilere ülkede yaşanan acil sorunlara adım adım çözüm üretme gücü sağlamalıdır.

Bu yeni atama, Kıbrıs adasında yaşayan iki toplumu, kalıcı bir çözüme ulaştıracak müzakerelere doğru yönlendirmelidir. Bizler, Kıbrıslı Türk ilerici örgütleri olarak, bu süreçte her türlü mücadeleyi vererek, çözüme yönelik güç birliği yapmaya hazırız.”