İlk bisikletinizi hatırlıyor musunuz? Peki ya onu sürmeyi nasıl öğrendiğinizi? Yoksa bugünlerde aranız biraz açık mı bu sevimli ulaşım aracıyla? Eğer öyleyse, bu haberi okuyun ve ne yapıp, ne edip sayısız faydaları olan bisikletinizle barışın!

Trafik, çevre kirliliği ve bir türlü verilemeyen kilolar… Sizce, bizi sıkıntıya sokan bu üç sorun arasında bir bağlantı olabilir mi? Hemen söyliyelim; üçünün de çözümü aynı: En sevdiğiniz reknte bir bisiklet seçebilir ve bununla hem trafikten ve fazla kilolarınızdan kurtulablir hemde çevrenin korunması için katkıda bulanabilirsiniz. Form tutmanın yanı sıra kullanıcısına onlarca fayda sunan bu sporun, size ve yaşamınıza katacaklarını okuduktan sonra, daha fazla düşünmeyeceğinize ve onu hayatınıza katacağınıza eminiz.

 

1.Formunuzu yakalayacaksınız

Düzenli yapılan bütün fiziksel aktiviteler gibi bisiklete binmekte kaslarınızı düzenli çalıştırıyor, nefes alımımızı düzenliyor ve vücüdumuza esneklik kazandırıyor.Aynı zamanda, aşırı kilo alımı, kolesterol,, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların önüne geçiyor. Bu eğlenceli spora günde sadece 1 saatinizi ayırark yaklaşık 300 kalori harcamanız mümkün!

 

2.Daha fazla oksijen alacaksınız

Araba yerine bisikletle gittiğimiz her kilometrede karbonmonoksik, karbondioksit, azot ve benzin gibi gazlara daha az maruz kalıyoruz. Bu da daha sağlıklı ve doğal bir ulaşım anlamına geliyor. Tabii önemli bir hatırlatma yapmak yerinde; bisikletinizi ana yollarda değil, daha az taşıtın geçtiği daha yeşil yollarda sürmeye çalışın.

 

 3.Ağrılarınız azalacak

Romatizma ve eklem ağrılarından şikayet ediyorsanız tek yapmanız gereken selenizi biraz öne doğru kaydırarak sırtınızı uygun bir pozisyonda tutmak. Böylelikle sırt ağrılarınıza son verebilirsiniz. Ayrıca kaslarınız güçlendiği için eklem ağrılarınız da kısa bir zaman içinde azalacak.

 

4.Zaman kazanacaksınız

Araba için park yeri arama zamanını, park etme süresini ve gideceğimiz yere kadar olan yürüme mesafesini düşündüğümüzde de bisiklet daha çok zaman kazandırıyor. Trafiğe takılmadan, metro, tramvay ve otobüs gibi taşıtları beklemeden, gideceğiniz yere çok kısa zamanda ulaşmanız mümkün…

 

 

5.Stresten uzaklaşacaksınız

Bisiklete binme esnasında yapılan düzenli ve ritmik hareketler insanları günlük yaşantılarında maruz kaldıkları tüm olumsuz etkilerden uzaklaştırıyor ve rahatlatıyor. Hareket halindeki beden, 30-40 dakika sonra endorfin salgılamaya başlıyor. Bu da kişinin kendisini mutlu hissetmesi anlamına geliyor!

 

6.Küresel ısınmayı önleyeceksiniz

Motorlu taşıtlar sera galarının yayılmasının en temel sebebini oluşturuyor. Bir kişinin bir yıl boyunca kısa mesafeli yollarda bisiklet kullanması, 500 kilogramdan 1 tona kadar br miktarda karbon gazının yayılmasını önlüyor. Yani bisiklet kullanmak sadece sağlığımıza fayda sağlamıyor, aynı zamanda dağayı da koruyor.

 

7.Şehri yeniden keşfedeceksiniz

Bisikletin üzerindeyken şehri daha farklı bir gözle keşfetmeniz mümkün. Dar sokaklara girerek her yeri daha yakından inceleyebilir, araba kullanırken dikkat etmediğiniz bir çok ayrıntıyı fark edebilirsiniz. Böylelikle şehrin zenginliklerine bir kere daha hayran kalacaksınız.

 

8.Daha güvenli yolculuk yapacaksınız

Bisikletle arabaların arasından kolaylıkla sıyrılabilerek yolda diğer ulaşım araçlarına göre daha risksiz yolculuk yapmanız mümkün. Diğer motorlu taşıtlara göre 8 kat daha güvenli olduğu biliniyor. Bu yüzden bisiklet kullanan kişi sayısının artması trafik kazalarının oranını da azaltıyor.

 

9.Daha sağlikli olacaksınız

Bisiklet sayesinde daha fazla egzersiz yapacak, daha çok oksijen alacaksınız. Üstelik trafik sıkışıklığında vakit geçirmediğiniz için sinirleriniz bozulmayacak, gereksiz yere strese girmeyeceksiniz. Ve elbette tüm bunlarrın tek bir anlamı var; genel sağlığınız bisiklet sayesinde çok daha iyi bir hale gelecek!10.Geleceğin taşıtını kullananların öncüsü olacaksınız

Sadece insan gücüyle yol almamızı sağlayan bisiklet, hem artan trafiği önlemek hem de çevre kirliliğini engellemek yolunda umut veren bir araç. Bu özellikleriyle bisiklet geleceğin taşıtı olma yolunda ilerliyor. Siz de bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanarak, bu akımı yayan bir öncü olabilirsiniz.